Fotbal, Cupa României

Şomuz Fălticeni a făcut faţă o repriză componentei primei ligi, FC Voluntari

Formaţia de ligă a III-a Şomuz Fălticeni a făcut o figură frumoasă în cadrul şaisprezecimile Cupei Ro-mâniei. Fălticenenii au condus cu 1-0 şi au făcut faţă cu brio echipei de Liga I, FC Voluntari.

Gazdele pregătite de Iulian Ionesi au deschis scorul pe stadionul „Constantin Jamaischi” în minutul 37, când Sahru a şutat fără speranţe pentru portarul ilfovenilor Mihai Popa. Celor aproximativ 1.000 de spectatori prezenţi în tribune nu le venea să creadă când se uitau la tabela de marcaj. Deşi a fost egalată de FC Voluntari destul de repede, oaspeţii punctând prin Al. Ilie, formaţia fălticeneană a rezistat până în minutul 60.

Jocul a fost echilibrat şi după pauză, dar experienţa ilfovenilor şi-a spus cuvântul, ei marcând până la final încă trei goluri. Ricardinho a înscris norocos în urma unui corner, apoi D. Paraschiv a făcut 3-1 tot în urma unui corner. Scorul final a fost stabilit de Briceag, în minutul 88, în urma unei acţiuni de atac iniţiată de pe flancul drept, care a făcut şah-mat apărarea formaţiei gazdă.

Şomuz Fălticeni: Malac – Andr. Alecsandru, Vitu, Chirilescu, Antonesei – Julei (cpt.), Dănilă, G. Cîrstean, Sahru – Rob. Ciobanu, Padovei. Au mai intrat: Pitic, Ed. Ciobanu, Robciuc, Străjeriu, Afkir.

Antrenor: Iulian Ionesi.

FC Voluntari: Mih. Popa – Cr. Costin, C. Achim (cpt.), Armaş, Al. Vlad – Meleke, L. Fulop, Merloi, Al. Ilie – D. Paraschiv, Angelov. Au mai intrat: Ricardinho, Raţă, Droppa, Briceag şi Helder.

Rezerve: Val. Neacşu – Veiga, Briceag, Chilili, Ant. Stan, Droppa, Raţă, Helder, Fl. Bălan

Antrenor: Liviu Ciobotariu.