Trei profesori din cadrul Liceului Tehnologic „Ştefan cel Mare” Cajvana au participat, în perioada 19 – 24 ianuarie a.c., la un curs de formare pe tema managementului conflictelor în Ommen, Olanda. Această participare reprezintă prima mobilitate din cadrului proiectului „Dialog între generaţii” ce se va desfăşura la nivelul şcolii pe o perioadă de 2 ani, timp în care 18 cadre didactice vor fi instruite pe tematica conflictelor profesor – elevi în şase destinaţii europene: Ommen, Barcelona, Florenţa, Roma, Ljublijana şi Copenhaga.
Proaspăt întorşi din prima mobilitate, Onoi Gheorghe-Aurelian (profesor de religie), Aioanei Magdalena-Vasilica (profesor de chimie) şi Dîrţu Violeta (profesor de limba franceză) au împărtăşit în cadrul consiliului profesoral din data de 1.02.2019 experienţa lor, lucrurile noi pe care le-au învăţat şi impresiile unui curs de formare internaţional.
„Acest training mi-a oferit ocazia să întâlnesc oameni profesionişti şi dedicaţi care mi-au insuflat o altă perspectivă de gestionare şi soluţionare a conflictelor profesionale şi personale, la care s-a adăugat o deosebită locaţie – Olde Vechte” a declarat prof. Dîrţu Violeta.
„Pentru mine a fost prima participare într-un asemenea program. Am învăţat să văd altfel lucrurile vizavi de stările conflictuale şi să le gestionez altfel, ţinând cont de cât de frecvente sunt acestea în mediul şcolar. Întreaga mobilitate a fost o experienţă deosebită” a adăugat şi Onoi Gheorghe-Aurelian, profesor cu o vechime de 18 ani în sistemul educaţional.
„Dialog între generaţii”, coordonat de profesoara de ştiinţe socio-umane Mitrofan Floarea-Anastasia, este primul proiect Erasmus+ KA1 ce se implementează la nivelul liceului din Cajvana, beneficiind din partea Comisiei Europene de o finanţare de 41.295 euro. (Prof. inv. primar SESERMAN LIDIA-LOREDANA, responsabil cu imaginea Liceului Tehnologic „Ştefan cel Mare” Cajvana)



























Comentarii