Foarte multe localităţi sucevene primesc rectificare bugetară negativă şi rămân fără bani

> La „bătrânul” proiect „Utilităţi şi mediu” se alocă pentru a treia oară fix zero lei, arată deputatul Cătălin Nechifor

Coordonatorul Organizaţiei Judeţene Suceava a Pro România, deputatul Cătălin Nechifor, a declarat, vineri, în conferinţă de presă, că foarte multe localităţi din judeţ primesc rectificare bugetară negativă.

El a spus că ordonanţa de urgenţă adoptată miercuri de Guvern privind rectificarea bugetară încă nu a fost publicată în Monitorul Oficial şi nu este încă în vigoare.

„Ordonanţa adoptată în şedinţa de guvern de miercuri nu e publicată nici azi (vineri – n.n.). O fi plecat dna Dăncilă cu ştampila la Madrid? De ce nu a publicat? De ce să stăm la mila lor să ne dea buget, atâta cât e; la Suceava sunt foarte multe localităţi cu venituri diminuate. În loc să primească ceva, le iau din ceea ce au avut până acum. Sunt foarte multe localităţi care primesc, din păcate, rectificare negativă” a spus Nechifor.

El a arătat că Guvernul susţine că sumele acordate trebuie să fie în concordanţă cu cele din 2017, dar cei care fac bugetul uită că au crescut salariile foarte mult în zona publică şi că pe secţiunea de funcţionare nu mai poate fi acelaşi buget.

„Cum laşi tu localităţi din Suceava cu rectificarea negativă?” a întrebat Nechifor.

El a mai arătat că alocarea pentru „acel bătrân deja celebru program-minune «Suceava – utilităţi şi mediu la standarde europene»” este fix zero lei din nou.

„E pentru a treia oară când Guvernul României ne dă zero lei. Ani la rând – şi eu m-am străduit, nu m-am bătut cu pumnul în piept. Am adus bani pentru judeţul Suceava pentru «Utilităţi şi mediu» şi îmi săreau în cap alţi preşedinţi de consilii judeţene că de ce noi primeam atât. Aveam această greşeală istorică, acest proiect care devine din ce în ce mai apăsător, mai greu de gestionat de localităţi. Anul acesta din nou zero lei pentru 60 de localităţi care să poată plăti acele multe milioane de euro pe care Suceava le-a împrumutat pentru acest proiect catastrofic” a mai declarat Nechifor. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI