De Bobotează, la biserici din judeţ

Ordinea publică a fost asigurată de 60 de jandarmi

60 de jandarmi au acţionat, ieri, în timpul desfăşurării manifestărilor religioase prilejuite de Sărbătoarea Botezului Domnului, pentru asigurarea măsurilor de ordine publică în zona Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, a Bisericii „Sfântul Apostol Andrei” din Suceava şi la alte 20 locaşuri de cult din localităţile din judeţ în care funcţionează structuri de jandarmerie.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Suceava, slt. Nicoleta Andronic, jandarmii au acţionat pentru protecţia participanţilor, prevenirea aglomerărilor în apropierea zonelor de distribuire a apei sfinţite, precum şi pentru rezolvarea situaţiilor care ar fi putut să apară cu ocazia desfăşurării manifestărilor.

„În timpul acestei misiuni nu s­-au înregistrat fapte care să aducă atingere legilor şi normelor de convieţuire socială” a precizat Andronic.

Ea a mai menţionat că vineri dimineaţă, la capela de la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Suceava, preotul militar al unităţii a oficiat Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur. Momentul a fost urmat de oficierea Slujbei Aghezmei Mari, la crucea de gheaţă ridicată în curtea inspectoratului.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI