Studenţii suceveni au la dispoziţie 95 de locuri pentru stagii Erasmus de studiu şi practică în străinătate

În perioada 15 februarie – 15 aprilie a.c., în Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava se va desfăşura procesul de selecţie a studenţilor Erasmus+, pentru anul universitar 2016 – 2017.

Potrivit reprezentanţilor USV, sunt scoase la concurs 95 locuri pentru stagii Erasmus de studiu şi practică în instituţii partenere din străinătate, în cadrul acordurilor încheiate de universitatea suceveană în programul Erasmus+ finanţat de Uniunea Europeană.

În ceea ce priveşte concursurile de selecţie a studenţilor, acestea se vor desfăşura la nivelul fiecărei facultăţi din cadrul USV.

Studenţii interesaţi de stagii Erasmus de studiu şi practică în străinătate sunt aşteptaţi joi, 3 martie, în aula din corpul E, de la ora 12, unde va avea loc prezentarea „Cum să ajung student Erasmus în universitatea mea”. Prezentarea face parte din evenimentul Erasmus+ Open Doors 2OD, organizat online de ANPCDEFP.

Lista mobilităţilor Erasmus+ disponibile pentru anul universitar 2016 – 2017, criteriile de eligibilitate, precum şi alte informaţii suplimentare se pot obţine de la Serviciul de Relaţii Internaţionale şi Afaceri Europene din corpul E al USV şi de la coordonatorii Erasmus+ ai facultăţilor.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI