CSM Suceava a câştigat disputa cu Ştiinţa Bucureşti

> Într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Seriei Est, CSM Suceava – Ştiinţa Bucureşti 3-0 (22, 23, 13)

La sfârşitul săptămânii trecute, sala „Unirea” a găzduit primul meci oficial din 2016 al echipei de volei masculin CSM Suceava. După ce în urmă cu o săptămână sucevenii au cedat în faţa liderului la zi Steaua Bucureşti, în partida din etapa a VIII-a a Seriei Est a Diviziei A2 de sâmbătă, 23 ianuarie, ei s-au impus în faţa propriilor suporteri cu 3-0 în meciul cu Ştiinţa Bucureşti.

Întâlnirea nu a fost deloc atât de lejeră precum arată scorul final pe seturi, elevii profesorului Victor Pancu având destule emoţii în primele două seturi. Plusul de experienţă a fost decisiv în finalurile primelor două seturi încheiate în avantajul gazdelor la 22 şi 23. Abia în setul al treilea, CSM Suceava a evoluat la justa ei valoare şi s-a impus la 13.

„Am câştigat mai greu decât mă aşteptam, abia în setul al treilea băieţii jucând ca la carte. Am făcut un prim pas în atingerea obiectivului propus pentru această parte de campionat şi anume să învingem în meciurile de pe propriul teren. Vom mai juca acasă cu Rapid Bucureşti şi trebuie să câştigăm şi acel meci.

Aştept acum să văd cum vom aborda în deplasare meciul de la Bacău” a declarat profesorul antrenor Victor Pancu.

Pentru CSM Suceava în partida cu Ştiinţa Bucureşti au evoluat: Sasu, Huţuleac, Gontariu, Mihu, Pietraru, Giurcă, Lupuleasa, Orăşanu, Amariei.