Astăzi și mâine

Peste 7700 de elevi de clasa a IV-a vor fi evaluați la română și matematică

Evaluarea națională la finalizarea clasei a IV-a se desfășoară astăzi și mâine, pentru cei 7749 de elevi din județ înscriși în această clasă, care vor susține teste la limba română și matematică.

Testul la română constă în evaluarea competențelor de înțelegere a textului scris în limba română.

Elevii trebuie să rezolve testele în 60 de minute.

În focurile evaluării intră, săptămâna viitoare, tot în zilele de marți și miercuri, și cei peste 7400 de elevi de clasa a VI-a, care au de susținut trei probe, la limbă și comunicare, matematică și științele naturii.

Săptămâna trecută, elevii de clasa a II-a au fost evaluați la română și matematică, fiind vorba despre prima generație de elevi care au frecventat clasa pregătitoare.

Rezultatele obținute la aceste evaluări nu se afișează, nu se comunică public și nu se înregistrează în catalogul clasei.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI