CSU Suceava a reuşit un egal dramatic în disputa cu CSM Bucureşti

> Într-un meci contând pentru etapa a XV-a, CSU Suceava-CSM Bucureşti 27-27 (12-14)

Interes deosebit în sala LPS Suceava pentru meciul din cadrul etapei a XV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin dintre formaţia locală CSU şi CSM Bucureşti. Dornici de victorie, sucevenii au încercat încă din start să preia controlul „ostilităţilor”, dar s-au lovit de forţa grupării oaspete, consecinţa acestei „ciocniri” fiind duritatea confruntării.

Bucureştenii au condus la mijlocul primei reprize cu 9-5, însă trei din aceste goluri au fost marcate din lovituri de la 7 metri, penalităţi contestate puternic de publicul sucevean. Cu câteva minute înainte de finalul primelor 30 de minute de joc, elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu au reuşit să egaleze la 10. Efortul făcut i-a costat, iar la pauză CSM Bucureşti conducea pe CSU Suceava cu 14-12.

Repriza secundă a fost deosebit de tensionată, arbitrii fiind nevoiţi să scoată de patru ori cartonaşul roşu. Pe rând au fost eliminaţi din joc Novanc şi un membru al staffului tehnic al bucureştenilor, apoi suceveanul Bursuc pentru trei eliminări de câte două minute şi în final Rotaru de la oaspeţi.

Dacă în alte partide CSU Suceava nu a avut noroc pe final de meci, în partida cu CSM Bucureşti şansa a fost de partea ei, gruparea suceveană egalând la 27 după ce a fost condusă la două goluri diferenţă.

CSU Suceava: Spiridon – Gavrilovic 6 goluri, Sandu Mihai 5, Davidovic 4, Trifkovic 4, Tîrzioru 3, Popovici 3, Burlacu 2.

CSM Bucureşti: Marijanac 6 goluri, Simovic 4, Novanc 4, Milosevic 3, Kostadinovic 3, Negru 3, Constantinescu 2, Rotaru 1, Ungureanu1.

Rezultate consemnate în etapa a XV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin:

CSU Suceava – CSM Bucureşti                27-27

Dinamo – Ştiinţa Bacău                     22-22

HC Vaslui – Pandurii Tg. Jiu               27-22

Potaissa Turda – Steaua                              29-25

HC Odorhei a stat în această etapă, iar partidele Dunărea Călăraşi – Poli Timişoara şi Minaur Baia Mare – HCM Constanţa s-au încheiat după închiderea ediţiei.