„Cupa Jandarmeriei” la pescuit sportiv

Sâmbătă, 20 septembrie, în organizarea Asociației Sportive „Șomuz” Fălticeni, pe iazul Șomuz II, lângă pontonul din Parcul „Nada Florilor”, s-a desfășurat prima ediție a „Cupei Jandarmeriei” la pescuit sportiv. După cum ne-a informat mr. Cătălin Ungureanu, președintele Asociației Sportive „Șomuz” Fălticeni, competiția a reunit 30 de ofițeri și subofițeri de la Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni, pasionați de pescuit. După șase ore de concurs, cântarul a hotărât clasamentul final. Locul I a fost adjudecat de plt. maj. Victor Hrebenciuc (4,5 kg total și captura cea mai mare – 1,6 kg), locul II – plt. maj. Marcel Alexa (3,5 kg), iar locul III a fost ocupat de lt. col. Mădălin Franciuc (2,37 kg). Racul cel mai mare a fost capturat de Marcel Alexa, peștele cel mai mic s-a agățat în cârligul lui Radu Savin, iar prima captură i-a aparținut lui Cristi Trifina. Câștigătorii au primit echipamente de pescuit, cupe, medalii, diplome și felicitările organizatorilor. „A fost o activitate de relaxare binevenită pentru cadrele militare, după o perioadă foarte încărcată, cu multe examene organizate la nivelul școlii”, ne-a declarat Cătălin Ungureanu.