CS Universitatea Suceava a câștigat lejer cu Steaua

> Într-un meci din etapa a XVI-a, Steaua – CSU Suceava 32-38 (15-19) > Următoarea întâlnire a CSU va fi duminică, 26 februarie, de la ora 11.00, în sala LPS, cu HC Caraș Severin

În etapa a XVI-a a Ligii Naționale de handbal masculin, CS Universitatea Suceava a învins lejer pe terenul ultimei clasate Steaua București, scorul final fiind 38-32 în favoarea oaspeților. În urma acestei victorii logice, formația suceveană a trecut pe locul III în clasament, cu 20 de puncte. Meciul dintre Steaua și CSU Suceava a fost echilibrat până în minutul 10, când scorul era egal, 5-5. Din acel moment, în doar 7 minute sucevenii au marcat de 8 ori, în timp ce gazdele au punctat doar de două ori. Diferența pe tabela de marcaj a fost și mai mare în favoarea elevilor lui Leonard Bibirig, dar pe finalul primei reprize, pe fondul eliminării a doi jucători suceveni, steliștii s-au apropiat la doar 4 goluri, scor 15-19. Și mare parte din repriza secundă cele 4 goluri diferență în favoarea oaspeților s-au păstrat, însă în ultimele 10 minute de joc pregătirea fizică excelentă a celor de la CSU Suceava și-a spus cuvântul. Scorul final al întâlnirii Steaua – CSU Suceava a fost 32-38, la capătul unei partide în care tehnicienii suceveni au folosit tot lotul de jucători pe care i-au avut la dispoziție în dorința de a-i menaja pe cei care au jucat mai mult în acest sezon în perspectiva meciului de duminică cu HC Caraș Severin. Disputa CSU Suceava – HC Caraș Severin va avea loc în sala LPS, duminică, 26 februarie, de la ora 11.00. CSU Suceava: I. Andrei, Șelaru – Sandu Mihai, Țigănașu, Petrea (6), Roșu (2), Gavriloaia (7), Șoldănescu (3), Schroeder (2), Mitrea (4), Cântec (1), Țuțu (3), Besarab (2), Acatrinei (5), Matei Șerban, Amihăiesei (3).