Din cauza căldurii, numărul pacienților care au ajuns la Unitatea de Primirea a Urgențelor din cadrul Spitalului Județean „Sf. Ioan cel Nou” a crescut cu 10%, încă de la începutul acestei săptămâni. Anunțul a fost făcut de Tiberiu Brădățan, purtător de cuvânt al Spitalului Județean, care ne-a explicat că victimele temperaturilor ridicate sunt în general bătrânii și tinerii care suferă de spasmofilie.
Medicul Tiberiu Brădățan îi sfătuiește în mod special pe bătrâni ca, în zilele foarte călduroase, pe cât posibil, să nu iasă din casă la orele prânzului. Dacă nu au încotro și trebuie să iasă afară în intervalul orar 11- 15, e bine să-și acopere capul cu o pălărie sau o șapcă de culoare deschisă, să se îmbrace în haine din țesături naturale și să bea minim 2 litri de apă pe zi, ca să se hidrateze corespunzător.
























Comentarii