Studenții au fost făcuți KO pe Areni

Cetatea a fost „gașca nebună” cu Sportul !

A trecut ceva timp de când publicul de pe Areni nu a mai avut parte de un spectacol fotbalistic asemănător celui făcut de echipa locală, sâmbătă, în compania Sportului Studențesc.

Cetatea Suceava – Sportul Studențesc 3 – 0 (1 – 0)

Cu Dorin Semeghin aflat la primul meci în tricoul alb-albastru, Cetatea s-a metamorfozat peste noapte și a făcut show cu gruparea din Regie. „Gașca nebună” a fost sâmbătă echipa lui Ioan Radu, care, la cum a jucat și la câte ocazii a avut, nu ar fi mirat pe nimeni dacă s-ar fi impus la o diferență și mai mare. A fost însă 3-0, iar la toate reușitele sucevenilor coautorul golurilor s-a numit Dorin Semeghin.

Oaspeții au început meciul mai bine, dar Ferfelea și Nae au greșit ținta în debutul meciului. Nu la fel s-a întâmplat și în minutul 5, când Pălimaru a expediat balonul cu capul în bara porții adverse. Avea să fie prima mare ratare a lui Pălimaru din acest meci. Vârful Cetății a fost ghinionistul zilei. În minutul 38, el a trimis tot cu capul spre poarta goală a celor de la Sportul, însă Ghinga a respins în ultimul moment de pe linia porții, cu prețul unei accident serioase.
Aflată la cârma jocului, Cetatea a reușit deschiderea scorului în minutul 41, când Cososchi a fructificat un corner executat ca la carte de Semeghin.
Actul secund a avut un debut asemănător ultimelor minute ale primei reprize, iar la 4 minute de la reluarea jocului, juniorul Azaharioaei este angajat bine de același Semeghin și îl lobează pe portarul Popescu trimițând mingea în vinclul porții adverse. La 2-0, Cetatea s-a descătușat și s-a retras în defensivă, însă a predat „studenților” o lecție adevărată a jocului de fotbal bazat pe contraatac. Așa s-a întâmplat și în minutul 55, când Cetatea a obținut un corner care a fost executat din nou impecabil de Semeghin. Mingea a ajuns în careu la Halip, care l-a învins pe goalkeeper-ul Sportului cu o puternică lovitură de cap. La 3-0, Sportul era deja groggy, fotbaliștilor lui Tibor Selymes nevenindu-le să creadă scorul de pe tabela de marcaj.
Pălimaru a mai avut de două ori șansa de a mări avantajul Cetății, însă, cu siguranță, nu a fost ziua atacantului sucevean. Schimbat în minutul 87 cu Jalbă, Pălimaru a cedat nervos lovind cu pumnii în spatele băncii de rezerve. Bucuria echipei locale a fost însă prea mare. Cetatea a învins cu 3-0 pe Sportul Studențesc, a jucat fotbal, a primit aplauze meritate din tribună și, cel mai important, a părăsit zona locurilor retrogradabile. Etapa viitoare, Cetatea va juca în deplasare pe terenul Farului Constanța.