Nord Arena a organizat un inedit concurs de skandenberg cu deținuții de la Penitenciarul Botoșani

Cu doar câteva zile înaintea sărbătorii Sfinților Petru și Pavel, ocrotitorii penitenciarelor din România, Clubul Sportiv Nord Arena și Penitenciarul Botoșani au organizat un inedit concurs de skandenberg între deținuții din județul vecin, aceasta fiind prima acțiune organizată de Nord Arena în afara granițelor județului Suceava.
 

Peste 50 de deținuți au participat la întrecere. Concursul s-a desfășurat pe două categorii de greutate, sub 80 de kilograme și peste 80 de kilograme. Invitatul special al concursului a fost multiplul campion național Adrian Pâslariu, care s-a declarat impresionat de atmosfera și condițiile în care s-a disputat competiția. Concursul a readus spiritul de competiție între deținuți și i-a făcut să uite, pentru câteva ore, de problemele cotidiene. La categoria sub 80 de kilograme, favoritul numărul unu a fost Lucian Bozu, campion național în 2007 la categoriile 60 și 65 de kilograme. El și-a surclasat, pe rând, toți adversarii, niciunul nereușind să reziste mai mult de o secun-dă. Lucian Bozu a precizat la finalul concursului că peste 6 luni, când va fi eliberat, are de gând să-și reia activitatea sportivă și, de ce nu? să redevină campion național la categoria sa de greutate. Lucian Bozu l-a învins în finală pe Sorin Azulufei iar pe locul trei s-a clasat Robert Barica, un concurent care, după ce va fi eliberat, are șanse mari să fie legitimat la Clubul Sportiv Nord Arena. La categoria grea, peste 80 de kilograme, Ion Chibac (41 de ani) și-a surclasat net toți adversarii. Cel poreclit „Omul de la spălătorie”, deși nu are un fizic impresionant, a reușit să-i doboare pe rând pe toți colegii de penitență. În finală, el l-a învins pe Marcel Ciubotariu, poreclit „Pelicanul”, iar pe locul trei s-a clasat Vasile Costea. Constantin Alexa: „Mă bucur că am reușit să organizăm această acțiune. Am tot respectul pentru cei care au participat azi la concursul de skandenberg. Toți au dovedit un fair-play deosebit și sper că în viitor vom mai organiza și alte concursuri în acest penitenciar. Înaintea festivității de premiere, multiplul campion național Adrian Pâslariu a făcut o demonstrație de forță cu cei care au avut curajul să-l înfrunte, niciunul dintre deținuți nereușind să-l doboare. „A fost un concurs benefic atât pentru clubul de care eu aparțin, Nord Arena, cât și pentru cei de aici. Sperăm că am reușit să le descrețim cât de cât frunțile. Am fost plăcut impresionat de atmosfera de fair-play care a dominat concursul și sper să revin și cu alte ocazii. Am văzut în acest penitenciar câțiva potențiali sportivi care cred că ar putea face față cu brio la o competiție de profesioniști”, a declarat Adrian Pâslariu. Președintele CS Nord Arena Suceava, Constantin Alexa, a precizat că clubul pe care îl conduce va continua să promoveze sporturile mai puțin mediatizate. În toamnă, Nord Arena va organiza la Suceava un nou concurs de skandenberg, care va fi de această dată unul internațional. De la evenimentul din luna octombrie nu va lipsi multiplul campion mondial Ion „Iron” Oncescu. În afara acestui concurs de skandenberg, Suceava, prin CS Nord Arena, va intra și într-un circuit al concursurilor de oameni puternici, alături de Iași, Cluj și Timișoara.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI