„Ritm-Dans“ – un palmares al profesionismului

Talentul nu-l poți cumpăra ori vinde nimănui. El este sau nu este. Mulți părinți și dascăli și-ar dori copii talentați ale căror succese să le săvârșească împlinirea, însă nu mulți au această șansă. Unul dintre puținele locuri din Suceava cu o densitate maximă de talent pe metrul pătrat este Palatul Copiilor, unde elevii tuturor cercurilor se întrec pe ei înșiși și unde, cu o viteză uluitoare, culeg laur lângă laur, victorie după victorie.
 

Astăzi mă voi referi la talentatele fete de la “Ritm-Dans”, coordonate de prof. Mihaela Schiotis, și la recentul lor succes, pe scena Festivalului Internațional de Dans și Coregrafie, din Antalya. În perioada 13-20 mai, echipa de dans a Palatului Copiilor Suceava a reprezentat România la această competiție de anvergură, alături de alte 11 state din Europa și Asia, printre care: Rusia, Turcia, Georgia, Muntenegru ș.a. Optsprezece puștoaice pline de talent, cu simțul ritmului în sânge, ambițioase și perseverente, au ținut, timp de câteva zile, prima pagină a cotidianelor turce (care au apreciat la superlativ prestația româncelor în concurs), au încântat publicul și juriul prin măiestria și dificultatea dansurilor, prin diversitatea complexitatea lor, au stârnit ropote de aplauze și, la Festivitatea de premiere, au fost răsplătite cu Premiul Special al Juriului. Cu câte două spectacole zilnic, fetele noastre au prezentat pe scenele Turciei și în Arenele deschise din Antalya mai multe tipuri de dans: fantezii coregrafice, dansuri cu temă, dans de caracter și dans modern. Grație profesionalismului și dăruirii pe care prof. Mihaela Schiotis a știut să le împletească perfect cu talentul elevelor sale, grație muncii lor de Sisif, precum și datorită voinței întregului colectiv de profesori și părinți, Palatul Copiilor Suceava a devenit, preț de câteva zile, solul României în Turcia. Delegația română a fost întâmpinată la sosire chiar de primarul și prefectul Antalyei, cu care sucevenii au schim-bat o mulțime de suveniruri și impresii, însoțiți fiind în permanență de un reprezentant al Ministerului Culturii din Turcia. Succesul repurtat în Antalya, anul acesta, de echipa de dans a Palatului Copiilor Suceava, se adună la bogatul palmares al elevelor profesoarei Mihaela Schiotis, după un binemeritat Premiu Special, în anul 2005, la Moscova, și un Premiu de Excelență, în 2004, tot în Antalya. Dacă în ceilalți ani frumoasele rezultate în competițiile internaționale ale fetelor de la Palatul sucevean au depins doar de muncă și voință, anul acesta, conducerea scolii a făcut eforturi mari și sacrificii pentru a putea susține financiar prezența echipei noastre de dans pe scenele din Antalya, unde fusese invitată oficial. Pe cât de mândru, pe atât de dezamăgit și îngrijorat, directorul Palatului Copiilor, prof. Victor Șutac, a mărturisit faptul că oamenii și instituțiile de la care aștepta mai multă înțelegere și un real sprijin financiar, exact aceștia, n-au înțeles sau n-au vrut sa înțeleagă importanța și semnificația unui astfel de gest… ”Doresc să mulțumesc Inspectoratului Școlar Județean Suceava, care a contribuit la participarea elevelor noastre la Festivalul Internațional de Dans din Antalya cu suma de 8.000 de lei și dlui Dan Lohănel, manager al Liceului Particular Nr. 1 Suceava, care a sponsorizat școala noastră cu suma de 5.000 de lei. De asemenea, țin să mulțumesc firmelor private, fundațiilor, persoanelor fizice și, nu în ultimul rând, părinților care au contribuit cu mici sponsorizări sau au găsit sponsori, părinți fără de care deplasarea echipei noastre de dans n-ar fi fost posibilă… E o onoare pentru mine, pentru noi, pentru Suceava și pentru România tot ce s-a întâmplat în Antalya, dar e păcat că oameni din orașul nostru, pe al căror sprijin ne-am bazat, n-au înțeles acest lucru”, a declarat Victor Șutac. Trebuie menționat faptul că, în același context al goanei după sponsorizări pentru evenimentul din Turcia, directorul și colectivul de profesori ai Palatului au recurs și la acea “chetă cu împrumut” printre prieteni, colegi, părinți și cunoștințe, reușind să adune, exact în dimineața plecării în Antalya, suma de 4.000 lei de care mai aveau nevoie… Bani care trebuie, desigur, returnați de-acum încolo. ”În afara spectacolelor de caritate, am decis ca absolut toate spectacolele noastre să le oferim contra cost, pentru a ne recupera banii. Ne va fi mai greu, întrucât copiii noștri au un program școlar extrem de încărcat… Nu suntem o instituție administrativă, un partid politic ori un ONG, ci doar o unitate de învățământ. Însă sper să reușim… Toți elevii noștri sunt talentați, ambițioși și muncitori și asta contează cel mai mult”, a mai afirmat directorul Palatului Co-piilor Suceava. Prof. BIANCA DAMIAN

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: