Am retrogradat

Gloria Buzău – Cetatea Suceava 3 – 0
După două sezoane petrecute sub soarele celui de-al doilea eșalon fotbalistic al țării, Cetatea Suceava revine în anonimatul Ligii a III-a. Vinovații pentru situația fotbalului sucevean se vor găsi cu siguranță; cert este că microbiștii nu vor mai avea nici măcar privilegiul de a-și vedea favoriții la „matineu”. Într-o atmosferă de sărbătoare, gazdele revenind în Liga I, după o absență de 20 de ani, „corabia” condusă de Marian Pană a naufragiat la Buzău. Galben-albaștrii aveau 9 meciuri în care nu mai cunoscuseră gustul înfrângerii, dar Bunică, de două ori, și Ioviță au năruit orice speranță de evitare a retrogradării sucevenilor. Degeaba cealaltă contracandidată, FCM Câmpina, a pierdut, 1-2 pe terenul formației Dunărea Giurgiu. Abia acum, când s-a tras linie, am văzut cu toții importanța covârșitoare a punctelor pe care gruparea suceveană le-a pierdut cu nonșalanță pe teren propriu. Să nu mai zicem de egalul de la Brăila…

Stadionul ARENI – Suceava

Sucevenii au rezistat doar 25 de minute „tăvălugului” buzoian, până când atacantul Bunică a înscris în poarta lui Curileac. La pauză sucevenii mai aveau încă speranțe de salvare, dar Ioviță, cel mai bun om de pe teren, a marcat pentru 2-0 în minutul 55. A fost golul care a turnat plumb în picioarele jucătorilor de la Cetatea. Descătușați, jucătorii echipei gazdă au atacat în valuri poarta sucevenilor, iar Ioviță a mai ratat câteva ocazii bune de a marca. În minutul 72, Bunică și-a trecut în cont o „dublă”, eliminând orice dubiu. Buzăul în Liga I, Suceava în Liga a III-a. Lipsa câtorva titulari și presiunea publicului gazdă, aproximativ 18000 de spectatori, și-au pus amprenta decisiv asupra jocului formației noastre, care a evoluat timorat în ultima partidă a campionatului. Deși antrenorul Marian Pană se declara optimist, se pare că misiunea de a salva Cetatea de la retrogradare a fost într-adevăr o de domeniul miracolului. Iar minunile se întâmplă tot mai rar.