Grav accident de muncă la Ambro Suceava

Un bărbat și-a pierdut viața, iar colegul care a încercat să-l salveze se zbate între viață și moarte Ieri dimineață, un muncitor de la S.C. Ambro S.A și-a pierdut viața după ce a căzut într-un canal cu apă reziduală. Victima a fost desco-perită de un inginer, care a solicitat ajutorul lucrătorilor de la stația de epurare a ACET situată în apropiere. Riscându-și propria viață, un fochist de la ACET a coborât în canal fără mască de gaze, încercând salvarea celui aflat la ananghie. Din nefericire, Nicolae Carași (48 ani) a suferit o intoxicație cu hidrogen sulfurat, motiv pentru care a fost transportat cu o ambulanță la Unitatea de Primire a Urgențelor din cadrul Spitalului „Sf. Ioan cel Nou” și internat în stare gravă în Secția de anestezie și terapie intensivă.
 

Deși se zbate între viață și moarte, singurul lucru pe care-l regretă lucră-torul ACET este că nu a putut să-l salveze pe cel căzut în canal, acesta decedând. „A venit la noi un inginer să ne spună că unul dintre mun-citori a căzut într-un cămin cu o vană. M-am oferit să-l scot și, până la sosirea echipajelor de pompieri, m-am legat cu o frânghie și, cu ajutorul altor colegi, am coborât în cămin. Nu mi-am luat mască de gaze și m-am intoxicat. Nu am reușit să pun mâna pe el, că mi s-a făcut rău și, atunci, colegii m-au tras afară”, ne-a mărturisit Nicolae Carași. Ancheta, în acest caz, continuă. Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava a solicitat Direcției de Sănătate Publică ajutorul privind efectuarea deter-minărilor toxicologice la fața locului.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI