Poliţiştii din Câmpulung Moldovenesc au intervenit duminică dimineaţa, 28 iunie, în urma unui conflict spontan izbucnit în zona unui magazin non-stop.
Potrivit cercetărilor, un grup de tineri aflaţi la o masă în exteriorul magazinului a fost abordat de doi bărbaţi, care le-a adresat tinerilor cuvinte şi expresii jignitoare. Situaţia a degenerat rapid, unul dintre agresori lovind cu palma în zona feţei o persoană din grup, iar ulterior au fost sparte sticle pe carosabil.
Persoana agresată a formulat plângere penală pentru lovire sau alte violenţe. Ceilalţi martori nu au dorit să depună plângere.
În urma probatoriului administrat, poliţiştii au dispus reţinerea pentru 24 de ore a doi suspecţi, ambii cu antecedente penale (unul fiind recidivist). Ei au fost încarceraţi în arestul IPJ Suceava.
Cei doi sunt cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunilor de tulburarea ordinii şi liniştii publice şi lovire sau alte violenţe.
Cercetările continuă sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung Moldovenesc. (N.B.)
























Comentarii