În ultima lună a anului trecut

Garda Forestieră Suceava, 180 de intervenţii pentru „buna funcţionare” a sistemului SUMAL

> Pe fondul deficienţelor depistate s-a procedat la încheierea a 50 de procese-verbale de constatare a contravenţiilor silvice, amenzile date totalizând 107.000 de lei

În ultima lună a anului 2025, personalul Gărzii Forestiere Suceava a efectuat 139 de controale privind respectarea regimului silvic.

Potrivit inspectorului-şef Mihai Găşpărel, dintre acestea, 8 au fost controale de fond sau parţiale în păduri, fiind vizate toate formele de proprietate. Astfel, s-a inventariat un volum de 67 mc masă lemnoasă tăiată ilegal, cu o valoare de circa 41.000 de lei, 3 dintre cazuri fiind infracţiuni.

Potrivit sursei citate, „o activitate susţinută s-a desfăşurat şi în afara pădurii”, aceasta axându-se pe transportul, prelucrarea şi comercializarea materialelor lemnoase. Drept urmare, inspectorii forestieri au desfăşurat 35 de controale pe drumurile publice, verificate fiind şi 8 puncte de prelucrare şi depozitare a lemnului, acţiuni materializate prin confiscarea fizică a 154 mc şi confiscarea valorică a 55 mc de masă lemnoasă.

În ceea ce priveşte sistemul informatic SUMAL, şeful Gărzii Forestiere Suceava subliniază că s-au impus 180 de intervenţii pentru „buna funcţionare” a acestuia, fiind făcute verificări şi corectări de stocuri, verificări ale traseelor şi fotografiilor ale transporturilor. În consecinţă, pe fondul deficienţelor depistate, s-a procedat la încheierea a 50 de procese-verbale de constatare a contravenţiilor silvice, amenzile date totalizând 107.000 de lei.

Mihai Găşpărel mai spune că în domeniul cinegetic s-au efectuat 3 controale tematice; 3 controale privind îndeplinirea criteriilor de licenţiere; 7 controale privind respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii; 5 controale privind achitarea tarifelor de vânătoare; o acţiune de prevenire a braconajului şi 19 evaluări ale trofeelor de vânat. În urma acestora, gardienii forestieri au întocmit 11 procese-verbale de constatare a contravenţiilor silvice cinegetice, prin care s-au aplicat amenzi în sumă de 11.250 de lei. Totodată, pentru fapte infracţionale constatate, către organele abilitate au fost înaintate două sesizări penale. Au fost verificate şi 8 petiţii vizând aspecte cinegetice.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI