Casa de Cultură a Sindicatelor din Suceava, închisă de peste 6 luni

> Tudor Plăcintă (PNL) cere soluţii urgente > Gheorghe Şoldan (PSD): Avem discuţii cu ministerele şi promovăm o lege pentru preluare de către autorităţile locale

Problema închiderii sălii de spectacole a Casei de Cultură a Sindicatelor din municipiul Suceava, blocată de mai bine de jumătate de an din cauza deficienţelor constatate de ISU Suceava, a fost semnalată miercuri de liderul grupului PNL din Consiliul Judeţean Suceava, Tudor Plăcintă, în plenul CJ Suceava.

Tudor Plăcintă a solicitat implicarea autorităţilor judeţene şi municipale pentru remedierea situaţiei, subliniind că instituţia deserveşte nu doar municipiul Suceava, ci întregul judeţ şi că sucevenii sunt privaţi de acces la evenimente culturale. El a cerut analizarea deficienţelor identificate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) şi intervenţia Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică sau a altor mecanisme disponibile, menţionând că, deşi Casa de Cultură aparţine sindicatelor, acestea sunt susţinute din contribuţiile tuturor angajaţilor.

„Trebuie să facem tot ce este posibil să vedem ce deficienţe s-au constatat şi de ce de atâta timp nu pot fi remediate. Este o instituţie de cultură care se adresează întregului judeţ. Sindicatele suntem noi toţi care plătim contribuţii sindicale în fiecare lună. Ar trebui să fie funcţională” a declarat Tudor Plăcintă.

Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Şoldan, a răspuns că problema este cunoscută şi că în acest sens se poartă discuţii de câteva luni la nivel central şi local. El a precizat că a avut întâlniri personale cu ministrul Muncii, Florin Manole, şi cu reprezentanţii celor cinci sindicate şi confederaţii care administrează Casa de Cultură, precum şi cu Ştefan Ovidiu Popa, liderul deputaţilor PSD.

Gheorghe Şoldan a anunţat că Ministerul Muncii promovează o lege prin care autorităţile locale (primării şi consilii judeţene) vor putea prelua în administrare casele de cultură ale sindicatelor, inclusiv cea din Suceava, pentru renovare şi repunere în circuit cultural. Proiectul legislativ ar urma să fie adoptat în următoarele 30 de zile.

„În momentul de faţă este o problemă juridică – nu este la noi proprietatea. Din ce am înţeles, au plătit amenda dată de ISU, dar nu au bani – undeva la 150.000 de lei – pentru reparaţiile necesare. Au fost interesate doar să încaseze chirii din spaţiile comerciale şi din sala de evenimente, fără investiţii. Am discutat şi cu Primăria Suceava, ne-am pus la aceeaşi masă. Există linie de finanţare pentru casele de cultură şi încercăm să accesăm şi programul de risc seismic de la Ministerul Dezvoltării pentru modernizare” a explicat Gheorghe Şoldan.

Preşedintele CJ Suceava a subliniat că este o ambiţie personală şi o necesitate comunitară ca edificiul să fie reabilitat şi redat cetăţenilor, exprimând speranţa că, prin noua lege, Consiliul Judeţean şi/sau Primăria Suceava vor putea prelua şi investi în clădire în următorii ani. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI