Poliţiştii din cadrul Secţiei 9 Poliţie Rurală Şcheia au descoperit un caz de falsificare de documente în timpul unui control de rutină pe DN 17.
La data de 14 iulie, în jurul orei 10:00, în timp ce efectuau serviciul de patrulare pe raza satului Trei Movile, comuna ‘Ůcheia, poliţiştii au oprit o autoutilitară. La volan se afla un bărbat care a prezentat, printre alte documente, un permis de conducere ce părea a fi emis de autorităţile din Marea Britanie.
La verificarea elementelor de siguranţă, poliţiştii au constatat numeroase neconcordanţe: elemente de securitate diferite sau inexistente, precum şi un conţinut şi o formă care nu corespundeau unui permis britanic autentic emis în 2022. Bărbatul a recunoscut că a cumpărat documentul de la o persoană necunoscută, în timp ce se afla în Marea Britanie, contra sumei de 6.000 de euro, fără a susţine vreo probă teoretică sau practică.
De asemenea, semnătura sa s-a dovedit diferită de cea de pe permisul falsificat. Verificările în bazele de date au confirmat că bărbatul nu deţine dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice din România şi nu este posesorul unui permis de conducere valabil.
Bărbatul a fost testat cu etilometrul, rezultatul fiind negativ.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducere a unui vehicul fără permis, fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals. Cercetările sunt continuate de poliţişti sub coordonarea parchetului competent. (N.B.)
























Comentarii