Potrivit preşedintelui CJ Gheorghe Şoldan

Aeroportul „Ştefan cel Mare” Suceava intră în expansiune

> Este vorba despre terminalul T3 şi o nouă parcare

Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Şoldan, a declarat ieri, la redeschiderea bazei Wizz Air din Suceava, că în luna decembrie va fi lansată procedura de licitaţie pentru construcţia noului terminal T3 al Aeroportului Internaţional „Ştefan cel Mare” Suceava.
Potrivit declaraţiilor preşedintelui administraţiei judeţene, noul terminal va avea o suprafaţă de aproximativ 10.500 de metri pătraţi, ceea ce va aduce suprafaţa totală a aerogării la peste 13.000 de metri pătraţi, împreună cu terminalele existente T1 şi T2 (care însumează peste 3.000 mp). Noul terminal va include spaţii comerciale moderne şi facilităţi superioare pentru pasageri.
„Facem spaţii comerciale, locuri mai bune pentru conferinţe de presă şi tot ceea ce este necesar pentru a găzdui publicul şi oamenii care zboară de la Suceava” a precizat Gheorghe Şoldan.
Proiectul prevede o durată de 4 luni pentru proiectare şi 20 de luni pentru execuţie. În paralel, a fost demarată procedura pentru construcţia unei noi parcări şi a unor drumuri de acces noi către terminalul T3, inclusiv o conexiune directă cu municipiul Suceava, pentru a evita aglomeraţia existentă pe actualele căi de acces.
„Suntem în plină expansiune şi asta o vede toată lumea” a subliniat preşedintele CJ Suceava, evidenţiind creşterea constantă a traficului de pasageri şi a numărului de destinaţii operate de pe aeroportul sucevean.
Aflăm că „investiţiile vin în contextul dezvoltării accelerate a aeroportului, care a devenit un motor important al economiei regionale”.
În acelaşi context, preşedintele CJ a anunţat că instalarea sistemului de aterizare instrumentală ILS CAT III la Aeroportul Internaţional „Ştefan cel Mare” Suceava este finalizată, iar începând de azi, 16 decembrie 2025, va avea loc zborul de calibrare.
„Ca o simplă specificaţie pe care vreau să o fac: ILS CAT III, aşa cum am promis acum un an de zile, începând de mâine avem zborul de calibrare. Asta înseamnă că în următoarele săptămâni va fi şi funcţional la Suceava” a declarat preşedintele CJ Gheorghe Şoldan, precizând că, în conformitate cu legislaţia românească, sunt necesare minim 56 de zile după calibrare pentru obţinerea tuturor avizelor necesare.
Aflăm că echipamentul a fost instalat cu câteva săptămâni mai devreme decât termenul promis, iar Aeroportul Suceava va deveni al doilea din România dotat cu ILS CAT III, după Bucureşti Otopeni. Preşedintele CJ a mulţumit directorului ROMATSA, Adrian Cojoc, pentru respectarea promisiunii.
„Vremea din Suceava câteodată ne pune în mare dificultate şi nu vrem să mai existe neplăceri din partea pasagerilor” a motivat Gheorghe Şoldan investiţia, subliniind că sistemul va reduce semnificativ riscul anulărilor sau devierilor de zboruri cauzate de ceaţă sau vizibilitate redusă.
Preşedintele CJ Suceava a atras atenţia că operaţionalizarea completă depinde de trei condiţii cumulative: aeroportul să fie echipat cu ILS CAT III (condiţie îndeplinită), aeronava să fie certificată pentru astfel de aterizări şi pilotul să deţină licenţa corespunzătoare. „Vor exista momente când unele curse vor fi anulate dacă nu sunt îndeplinite toate cele trei condiţii” a explicat şeful administraţiei judeţene. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI