Un jandarm sucevean a demonstrat că spiritul de intervenţie nu cunoaşte graniţe, contribuind decisiv la prinderea unui fugar pe aeroportul El Prat din Barcelona, în timpul concediului său.
Potrivit plutonier major Magdalena Hatnean, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Suceava, plutonier adjutant Ionuţ Boicu din cadrul Detaşamentului Mobil al Jandarmeriei Suceava a fost protagonistul unui moment de curaj care a atras aprecierea autorităţilor spaniole.
Incidentul s-a petrecut miercuri dimineaţa, în timp ce jandarmul sucevean aştepta să-şi predea bagajul pentru îmbarcare.
Jandarmul Ionuţ Boicu a reacţionat rapid după ce a observat cum trei bărbaţi au încercat să fugă din custodia poliţiei.
„Am intervenit imediat, am reuşit să-l prind pe unul dintre ei, l-am imobilizat şi am solicitat sprijinul unei poliţiste aflate în zonă, pe care am ajutat-o ulterior la încătuşare” a povestit Ionuţ Boicu.
Aflăm că intervenţia sa promptă a contribuit la prinderea unuia dintre fugari şi la menţinerea ordinii publice în aeroportul aglomerat.
„Felicitări, Ionuţ! Spiritul de jandarm nu ţine cont de graniţe sau de programul de lucru” au transmis colegii săi din Jandarmeria Suceava. (N.B.)
























Comentarii