> Un bărbat şi-a pierdut viaţa după ce a intrat cu tricicleta electrică într-un şanţ
Poliţiştii Compartimentului Rutier Gura Humorului au fost anunţaţi duminică, în jurul orei 6:15, prin 112, despre un accident rutier produs pe raza localităţii Păltinoasa, soldat cu o victimă.
Un echipaj de poliţie rutieră s-a deplasat imediat la faţa locului, unde, în urma primelor verificări şi a discuţiilor cu persoanele prezente, a constatat că un bărbat în vârstă de 53 de ani, din oraşul Gura Humorului, conducea o tricicletă electrică pe o alee de acces către locuinţa sa din comuna Păltinoasa (alee ce nu face parte din drumul public).
În timpul deplasării, el a pierdut controlul direcţiei şi a intrat în şanţul betonat din dreapta sensului său de mers.
Din nefericire, accidentul a dus la decesul conducătorului tricicletei.
Cadavrul a fost ridicat de la faţa locului şi transportat la morga Spitalului Orăşenesc Gura Humorului pentru investigaţii suplimentare.
Din declaraţiile soţiei victimei reiese că, în seara zilei de 2 august, în jurul orei 18:00, bărbatul a plecat de acasă cu tricicleta electrică spre un bar din localitatea Păltinoasa, unde a consumat băuturi alcoolice.
În dimineaţa zilei de 3 august, soţia l-a găsit căzut în şanţul betonat din apropierea locuinţei şi a alertat autorităţile prin apel la 112.
Accidentul s-a produs pe o alee închisă circulaţiei rutiere. Primele cercetări indică faptul că vina pentru producerea accidentului aparţine conducătorului tricicletei, care a pierdut controlul direcţiei. De asemenea, s-a stabilit că victima suferea de afecţiuni respiratorii.
Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru autoaccidentare urmând să continue cercetările pentru a stabili toate circumstanţele evenimentului. (N.B.)
























Comentarii