Fotbal

Cetatea 1932 Suceava – în Liga a III-a!

În sfârşit, după o absenţă de 3 ani în eşalonul fotbalistic de Liga a IIIa, sucevenii au din nou ocazia să asiste, pe municipalul „Areni”, la partidele ligii, graţie nou-promovatei Cetatea 1932 Suceava. Echipa coordonată de Ionuţ Plămadă şi Andrei Iţco a reuşit o performanţă remarcabilă, impunându-se categoric în dubla manşă contra celor de la AS Bârsăneşti, cu un scor general de 8-1 şi totodată echipa suceveană a terminat sezonul fotbalistic neînvinsă. Reamintim că, în prima manşă a turului de baraj, desfăşurată în 22 iunie, pe municipalul din „Areni”, în faţa a peste 3.000 de spectatori, formaţia noastră se impunea clar cu scorul de 6-0. În returul barajului de promovare, desfăşurat ieri, pe stadionul din Oneşti, sucevenii au reuşit, lejer, în deplasare, să se impună cu scorul de 2-1, graţie reuşitelor lui Vlad Codău, în minutul 18 al partidei şi, respectiv, în minutul 35, printr-un penalty executat de Andrei Cerlincă.

Surprizele nu se opresc aici pentru iubitorii fotbalului sucevean. Sezonul 2025-2026 al Ligii a III-a aduce, în ţintar, patru echipe sucevene Cetatea 1932 Suceava, Şoimii Gura Humorului, CSM Bucovina Rădăuţi şi Şomuz Fălticeni. Iar, din toamnă, pe municipalul „Areni” vor evolua, atenţie, două formaţii: Cetatea 1932 Suceava şi Şoimii Gura Humorului, după sistemul italian AC Milan – Inter Milan, deoarece Stadionul „Tineretului” din Humor este în renovare. Deci, săptămânal, sucevenii şi humorenii se vor bucura de fotbal, împreună! Hai Cetatea!

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI