În seara zilei de 13 martie a.c., între orele 18:52 şi 19:54, pompierii militari şi lucrătorii serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă din judeţul Suceava au fost mobilizaţi pentru a gestiona efectele cauzate de fenomenele meteorologice periculoase, a declarat lt.-col. Alin Găleată, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Suceava.
În oraşul Gura Humorului, pompierii militari au intervenit pentru a îndepărta acoperişul smuls de vânt al unui bloc de locuinţe, care s-a prăbuşit peste trei autoturisme, avariindu-le. La Vatra Dornei, ei au acţionat pentru a elibera un arbore căzut peste firele de electricitate şi o magazie. Totodată, în municipiul Suceava, pe strada Jean Bart, au fost îndepărtate două coli de tablă desprinse din acoperişul unui bloc, care reprezentau un pericol pentru trecători.
Pe de altă parte, echipele serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă au avut misiuni în localităţile Ciocăneşti, Crucea, Stroieşti şi Iacobeni, unde au tăiat şi îndepărtat mai mulţi arbori şi un stâlp de lemn doborâţi de rafalele puternice de vânt.
Din fericire, nu au fost raportate victime în urma acestor incidente.
Trei maşini avariate
Purtătorul de cuvânt al ISU Suceava, lt.-col. Alin Găleată, a anunţat, joi seara, că pompierii militari au intervenit pentru degajarea acoperişului unui bloc de locuinţe, smuls de vânt, în oraşul Gura Humorului. El a spus că, din fericire, nu au fost persoane surprinse de căderea acoperişului, însă două autoturisme parcate au fost avariate. Ulterior a mai fost depistat un al treilea autoturism avariat. Potrivit lui Alin Găleată, pompierii militari au lucrat pentru dezmembrarea şi îndepărtarea materialelor de construcţie căzute de pe bloc însemnând învelitoare din tablă, astereală din lemn etc. Judeţul Suceava era sub avertizare cod galben de vânt puternic. (N.B.)
























Comentarii