Fundaţia Te Aud România a anunţat lansarea proiectului „Educaţie Media pentru Tineri”, o iniţiativă derulată cu sprijinul unui grant acordat de Fundaţia TELUS Digital Romania, care are ca scop alfabetizarea media şi dezvoltarea abilităţilor de gândire critică pentru 300 de copii din judeţul Suceava.
În contextul actual al erei digitale, copiii şi tinerii sunt expuşi unui volum considerabil de informaţii complexe, ceea ce le impune provocarea de a discerne între informaţiile credibile şi cele false. Această problemă este accentuată de lipsa accesului la educaţia media şi de barierele socio-economice, în special pentru copiii şi tinerii din sistemul de protecţie socială.
Proiectul „Educaţie Media pentru Tineri” îşi propune să abordeze aceste nevoi prin organizarea de ateliere interactive şi furnizarea de resurse educaţionale adaptate vârstei participanţilor. Iniţiativa este adresată unui număr de 300 de tineri cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Suceava, iar scopul acesteia este de a dezvolta competenţele media ale tinerilor, oferindu-le instrumentele necesare pentru a evalua critic informaţiile şi pentru a naviga în siguranţă în mediul digital.
„Într-o lume în care in-formaţia circulă cu o viteză fără precedent, alfabetizarea media nu mai este un lux, ci o necesitate. Prin proiectul Educaţie Media pentru Tineri, ne dorim să oferim copiilor din judeţul Suceava instrumentele necesare pentru a înţelege, analiza şi naviga cu încredere prin complexitatea mediului digital. Credem că educaţia pentru gândirea critică este cheia unei generaţii informate şi responsabile” a transmis Oana Vasiliu, coordonator de proiecte în cadrul Fundaţiei Te Aud România.
Prin acest demers, aflăm că Fundaţia Te Aud România urmăreşte să contribuie la reducerea decalajelor educaţionale şi să sprijine integrarea socială şi educaţională a tinerilor din medii defavorizate.
„Proiectul de gândire critică iniţiat de Fundaţia Te Aud România abordează o componentă de educaţie relevantă pentru întreg parcursul educaţional al tinerilor care vor beneficia de acest program, pregătindu-i pentru un viitor în care competenţele digitale sunt indispensabile. Sprijinul oferit de Fundaţia TELUS Digital România, prin programul anual de granturi, subliniază angajamentul nostru faţă de formarea unei generaţii pregătite să întâmpine provocările şi oportunităţile oferite de tehnologie. Suntem onoraţi să fim parte din această iniţiativă şi credem în potenţialul de a aduce un impact pozitiv în rândul beneficiarilor” a transmis Andreea Lăpădatu, coordonator al Fundaţiei TELUS Digital Romania Community Board.
În perioada februarie 2025 – mai 2025, vor fi organizate 45 de ateliere interactive, dintre care 30 vor fi dedicate educaţiei media, iar 15 vor fi axate pe securitatea cibernetică. Implementarea proiectului va facilita dezvoltarea competenţelor necesare pentru navigarea în siguranţă în mediul online şi pentru evaluarea critică a informaţiilor disponibile şi a resurselor la care copiii şi tinerii au acces constant prin intermediul platformelor online la care au acces.
Activităţile din cadrul proiectului sunt menite să consolideze cunoştinţele dobândite şi să încurajeze colaborarea de idei între participanţi. Prin aceste iniţiative ne propunem să creăm un mediu de învăţare stimulant şi să contribuim la formarea unei generaţii de tineri bine informaţi şi capabili să facă faţă provocărilor digitale. (N.B.)


























Comentarii