Proiectul ambiţios pentru construirea Casei de Cultură a Studenţilor din cadrul campusului II al Universităţii „Ştefan cel Mare” din Suceava a făcut un pas important, odată cu semnarea contractului de execuţie. Compania de construcţii Katar Conneg va realiza lucrările, în cadrul unui proiect cu o valoare totală de 32.538.593,60 lei cu TVA.
Noua clădire, amplasată pe strada Staţiunii, nr. 130, în comuna Moara, va fi modernă şi multifuncţională, cu o sală de spectacole de peste 600 de locuri. Proiectată ca un reper cultural şi arhitectural, Casa de Cultură a Studenţilor va avea un regim de înălţime demisol + parter + mezanin + un etaj, urmând a dispune de spaţii destinate evenimentelor culturale şi activităţilor recreative ale studenţilor.
Clădirea va include o terasă „în amfiteatru” care va permite organizarea de spectacole în aer liber, dublând spaţiul interior. Turnul scenei va deveni un semnal vizual distinct pentru clădire şi un fundal optim pentru evenimentele exterioare. Suprafaţa construită va fi de 1.340 mp, iar sala principală va avea o capacitate de 686 locuri, incluzând vestiare, cabine şi alte spaţii funcţionale.
La etaj, clădirea va avea o sală multifuncţională, sală de repetiţii, sală de dans, sală de muzică, birouri şi un foaier cu garderobă.
„Suntem onoraţi să colaborăm cu Universitatea «Ştefan cel Mare» în acest proiect semnificativ. Casa de Cultură a Studenţilor va fi un spaţiu modern, dedicat dezvoltării culturale şi recreative a studenţilor şi suntem mândri să contribuim la realizarea acestuia” au declarat reprezentanţii constructorului.
„Proiectul face parte din strategia universităţii de a îmbunătăţi infrastructura educaţională şi de a oferi studenţilor un mediu modern şi atractiv, contribuind astfel la reducerea migraţiei către alte centre universitare şi prevenind abandonul şcolar” ni s-a precizat într-un comunicat. (N.B.)


























Comentarii