> În eveniment au fost implicate o autocisternă şi un autoturism care tracta o platforma cu un alt autoturism > Şoferul autocisternei încărcată cu ciment a adormit la volan şi a intrat într-un autoturism în care se aflau cinci persoane
Cinci persoane au murit, luni dimineaţa, într-un accident rutier produs pe DN 2, în zona localităţii Cumpărătura.
Potrivit datelor din anchetă, luni dimineaţa la ora 6:30, lucrătorii de poliţie din cadrul Poliţiei Municipiului Suceava, Biroul Rutier au fost sesizaţi cu privire la faptul că pe DN 2, în afara localităţii Cumpărătura s-a produs un accident de circulaţie în care a fost implicat un autoturism şi un ansamblu rutier format dintru-un cap tractor şi semiremorcă, în urma impactului mai multe persoane fiind încarcerate.
Astfel, potrivit anchetei, luni, la ora 6:28, un ucrainean în vârstă de 40 de ani, fără domiciliu stabil în România, a condus ansamblul rutier, format din autoutilitara Scania şi remorcă, ambele cu număr de înmatriculare de Suceava, dinspre Suceava către localitatea Cumpărătura, transportând material de construcţie de tip ciment.
Şoferul autoutilitarei a adormit la volan, ocazie cu care a pătruns pe contrasens, intrând în coliziune frontală cu un autoturism Land Rover înmatriculat în judeţul Buzău, care tracta o platformă având încărcată un VW Touran cu număr de Suceava, condus regulamentar pe sensul de deplasare către Suceava de un bărbat de 36 de ani din comuna buzoiană Tisău.
În autoturismul acestuia se aflau în calitate de pasageri un bărbat de 39 de ani din Volovăţ, Constantin Lăzărescu, soţia lui, Anca Georgeta, de 37 de ani şi cei doi copii, Ştefan Alexandru şi Eduard Gabriel, în vârstă de 10 şi, respectiv, 10 ani.
Toate persoanele aflate în autoturism au murit pe loc în urma accidentului, decesul fiind declarat la faţa locului de către echipajele medicale de intervenţie.
Şoferul ucrainean a suferit leziuni traumatice uşoare, fiind preluat de şi transportat la UPU – Spitalul Judeţean de Urgenţă „Sf. Ioan cel Nou” Suceava.
Conducătorul auto al ansamblului rutier a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, fiindu-i prelevate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor „ucidere din culpă” şi „vătămare corporală din culpă”. (N.B.)



























Comentarii