Volei masculin, Golden League

Cu trei suceveni în echipă, Raţă, Aciobăniţei şi Lupu, Romania a înregistrat o victorie şi un eşec

Selecţionata de volei masculin a României a jucat, la finele săptămânii trecute, două partide în Golden League. În prima partidă din cadrul turneului de la Baku, tricolorii au învins Azerbaidjan, cu 3-0 (25-16, 25-16, 25-19). Printre cei mai buni jucători au fost sucevenii Alexandru Raţă, Adrian Aciobăniţei şi Cosmin Lupu,

Din păcate, în cel de-al doilea meci, naţionala masculină de volei a României a fost învinsă cu 3-1 de Ucraina.

Disputat la Baku, meciul a început bine pentru naţionala noastră, care a câştigat primul set cu 25-20. Apoi, a cedat setul secund cu 25-21, după ce a condus cu 19-17, însă păreau că vor reveni în avantaj în actul al treilea. Românii au condus cu 21-17, însă adversarii au avut o revenire de senzaţie şi s-au impus cu 25-23. Victoria ucrainenilor a fost stabilită după un 25-19 în setul al patrulea aşa încât, scor final Ucraina – România, 3-1 (20-25, 25-21, 25-23, 25-19).

Autor a 16 puncte, fălticeneanul Adrian Aciobăniţei, proaspăt transferat în Turcia, a fost cel mai bun marcator al echipei noastre. A fost urmat de Bela Bartha şi de suceveanul Alex Raţă, ambii cu câte 12 puncte.

Au jucat pentru România: Aciobăniţei 16p (+6), B. Bartha 12p (+8), Raţă 12p (+5), Bala 11p (+7), Cl. Dumitru 3p (+3), Butnaru 3p (+1), R. Călin 1p (+1), Al. Ionescu 1p (+1), Lupu 1p (0), Bălean 1p (0), Peţa 0p (0), F. Constantin 0p (0), Kosinski (libero, 0), Diaconescu (libero). Antrenor: Sergiu Stancu.

Următoarele meciuri ale echipei noastre vor avea loc la Râmnicu Vâlcea, la finalul săptămânii viitoare. Vineri, de la ora 19:30, vor juca împotriva Croaţiei, iar duminică, de la aceeaşi oră, contra Portugaliei.