Consilierii de probaţiune din Suceava continuă protestele pentru drepturile salariale

 Consilierii de probaţiune din cadrul Serviciului de Probaţiune Suceava anunţă că vor continua protestele începute în data de 11 decembrie 2023, alăturându-se celorlalte categorii profesionale din familia ocupaţională Justiţie. În data de 19 decembrie 2023, aceştia vor protesta în faţa Palatului de Justiţie Suceava, în intervalul orar 10:00 – 12:00.

Motivul protestului este legat de nerealizarea plăţii drepturilor salariale stabilite prin Ordinul ministrului nr. 1407/C/03.08.2023 şi hotărârile judecătoreşti definitive. Până în prezent, peste 113 consilieri de probaţiune au intrat în greva foamei, iar personalul contractual s-a alăturat mişcării de protest în semn de solidaritate.

Prin intermediul protestului, consilierii de probaţiune solicită următoarele măsuri de remediere a inechităţilor salariale:

> Punerea în plată de urgenţă a restanţelor rezultate din VRS 605,225 pentru lunile august – noiembrie 2023;

> Punerea în plată de urgenţă a tranşei de 35% aferentă eşalonării pe 5 ani a drepturilor salariale restante obţinute prin hotărâri judecătoreşti.

Este important de subliniat că prin protest consilierii de probaţiune nu solicită creşteri salariale, ci doar respectarea drepturilor recunoscute prin hotărâri judecătoreşti definitive, drepturi de care ar fi trebuit să beneficieze încă din anul 2016. Personalul din cadrul serviciilor de probaţiune nu a avut nicio creştere salarială din 2016, fiind plafonat prin adoptarea legii unice a salarizării nr.153/2017.

Sistemul de probaţiune este esenţial în sistemul de justiţie penală, reprezentând o alternativă la sancţiunile privative de libertate. Prin activităţile sale, contribuie la menţinerea siguranţei comunităţii şi prevenirea recidivei. Consilierii de probaţiune din Suceava promit să continue protestele până la remedierea inechităţilor salariale, arătând că sistemul de probaţiune este un pilon important al justiţiei penale.

Andreea–Iulia Bucaciuc, consilier de probaţiune responsabil PR din cadrul Serviciului de Probaţiune Suceava, afirmă că prin activităţile lor, probaţiunea contribuie la diminuarea populaţiei din penitenciare şi la reducerea costurilor asociate pedepselor privative de libertate. În prezent, Serviciul de Probaţiune Suceava supraveghează 2760 de persoane, dintre care 40 au săvârşit infracţiuni în perioada minoratului. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI