Un bărbat l-a înjunghiat pe concubinul fostei iubite

> Agresorul a fost prins pe când fugea cu un taxi

Un bărbat a fost reţinut şi introdus în arestul IPJ Suceava după ce miercuri seara l-a bătut şi înjunghiat, la Pătrăuţi, pe concubinul fostei sale iubite.

Poliţiştii au intrat miercuri seara în alertă, după ce o femeie a reclamat că un bărbat a fugit după ce a avut un conflict cu soţul său. O ambulanţă l-a preluat pe bărbatul rănit, în vârstă de 57 de ani, acesta fiind transportat la SJU Suceava pentru îngrijiri medicale.

Astfel, pe raza localităţii Pătrăuţi au fost direcţionate echipaje de ordine publică din cadrul Poliţiei Municipiului Suceava – Biroul Ordine Publică şi Secţia Burdujeni, care au desfăşurat activităţi de verificare şi căutare, în vederea identificării autorului agresiunii.

Aflăm că în urma verificărilor efectuate cu operativitate de patrula din cadrul Poliţiei Municipiului Suceava – Biroul Ordine Publică, în centrul localităţii Pătrăuţi, respectiv DJ 208V, a fost observat un autoturism care funcţiona în regim taxi, care circula din direcţia Pătrăuţi spre Suceava, autoturism în care s-a urcat în grabă o persoană.

După aproximativ 500 metri, s-a procedat la oprirea vehiculului, ocazie cu care a fost legitimat conducătorul auto şi persoana ce se afla pe bancheta din spate, ca pasager.

S-a constatat că semnalmentele pasagerului corespund cu cele ale autorului faptei de agresiune sesizate. S-a stabilit că este un bărbat de 35 de ani, din oraşul Deta, din judeţul Timiş. Ulterior, el a fost condus la sediul Poliţiei Municipiului Suceava, rămânând în custodia organelor de poliţie din cadrul Biroului Ordine Publică în vederea continuării cercetărilor conducătorul autoturismului taxi a fost invitat să dea declaraţii în calitate de martor.

În urma verificărilor s-a stabilit că bărbatul de 35 de ani din Deta a avut o relaţie de concubinaj anterioară cu femeia care a reclamat agresiunea, femeie cu care a şi locuit o perioadă împreună pe raza judeţului Timiş. Însă la începutul anului 2023, pe fondul unor neînţelegeri, ea a revenit la domiciliul actualului concubin, de 57 de ani, din Pătrăuţi.

În cursul zilei de marţi, bărbatul de 35 de ani şi femeia au avut o discuţie telefonică, iar miercuri, la ora 21:00, acesta a venit la locuinţa bărbatului de 57 de ani din Pătrăuţi.

Între cei doi a izbucnit un conflict. S-au lovit reciproc, iar la un moment dat bărbatul de 35 de ani i-a aplicat celuilalt o lovitură în zona abdominală, inclusiv cu un cuţit, provocându-i o plagă înjunghiată, victima fiind transportată la o unitate medicală.

După administratrea probatoriului, faţă de agresor s-a dispus măsura reţinerii pentru 24 de ore, acesta fiind încarcerat în arestul IPJ Suceava. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de violare de domiciliu şi tentativă la infracţiunea de omor, autorul urmând a fi prezentat unităţii de parchet pentru dispunerea unor măsuri. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI