Senatorul PSD Ioan Stan susţine reformarea sistemului fiscal

> Potrivit lui, veniturile supradimensionate trebuie supraimpozitate, iar veniturile mici trebuie să beneficieze de impozite mai mici

 Preşedintele Organizaţiei Judeţene PSD Suceava, senatorul Ioan Stan, a declarat, joi, că PSD consideră că scopul principal al reformării sistemului fiscal din România este de a reduce inechităţile sociale şi de a asigura solidaritatea socială între contribuabili.

„În viziunea partidului nostru, povara fiscală trebuie distribuită în mod echitabil la nivelul societăţii. Astfel, trebuie îndeplinite concomitent două condiţii esenţiale: veniturile supradimensionate trebuie supraimpozitate, iar veniturile mici trebuie să beneficieze de impozite mai mici” a spus senatorul PSD de Suceava.

Ioan Stan a prezentat cele patru propuneri pe care PSD le-a făcut în cadrul Coaliţiei de guvernare:

  1. Supraimpozitarea veniturilor salariale mai mari decât salariul Preşedintelui României;
  2. Supraimpozitarea pensiilor speciale care depăşesc consistent pensia medie din România;
  3. Diminuarea poverii fiscale prin deduceri aplicate veniturilor mici;
  4. Contribuţie pentru Sănătate şi Educaţie din partea firmelor mari, pe o durată limitată.

Senatorul a menţionat că pragurile şi cotele de impozit pentru propunerile de mai sus urmează să fie discutate cu partenerii de guvernare.

„PSD consideră că, în această perioadă dificilă, este profund inechitabil ca cei cu venituri supradimensionate să se bucure de acelaşi regim fiscal aplicat celor care se zbat în sărăcie severă. În acelaşi timp, Guvernul are obligaţia de a promova solidaritatea între contribuabili şi de a asigura un echilibru just între impozitarea muncii şi a capitalului” a mai declarat Ioan Stan.

Senatorul social-democrat sucevean subliniază că, nu în ultimul rând, noul model fiscal trebuie să asigure resursele pentru continuarea investiţiilor şi a stimulării mediului de afaceri, pentru susţinerea dezvoltării economice şi a creşterii nivelului de trai.

„PSD insistă pentru acest model fiscal pentru că altfel scumpirile şi crizele actuale vor adânci şi mai mult gravele discrepanţe sociale deja existente” a conchis Ioan Stan. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI