> Trebuie să punem capăt acestui lanţ al slăbiciunilor în care exportăm materii prime şi importăm produse finite, realizate chiar cu resursele noastre naţionale, consideră deputatul sucevean
Prim-vicepreşedintele PNL Suceava, deputatul Ioan Balan, a susţinut într-o declaraţie politică în Parlament că este nevoie de o industrializare puternică în judeţele Moldovei şi de investiţii străine mari pentru ca zona să continue să se dezvolte într-un ritm alert.
„Chiar dacă Moldova a fost ocolită multă vreme de investiţiile străine directe, moldovenii au reuşit, prin propriile forţe, să dezvolte o economie locală puternică, bazată pe întreprinderi mici şi mijlocii foarte competitive. La Suceava, avem structuri de turism private care pot oricând să concureze cu structuri similare din state dezvoltate. Avem mici producători de produse alimentare din legume, fructe, carne sau brânzeturi care sunt apreciate pe cele mai pretenţioase pieţe din lume. Avem mici producători de textile şi de articole vestimentare care concurează cu marile case de producţie din lume. Avem producători locali de produse artizanale, tradiţionale, inegalabile şi extrem de căutate în toată lumea” a spus deputatul liberal sucevean.
El a explicat că sunt zeci de mii de oameni harnici în Moldova, care au reuşit să pună pe picioare o economie locală cu care se pot mândri nu numai în ţară, ci şi peste hotare.
„Cu toate acestea, cei mai mulţi dintre întreprinzătorii moldoveni au fost şi sunt afectaţi de evoluţiile preţurilor energetice, de blocajele apărute pe lanţurile de aprovizionare, de agresiunea brutală a Rusiei asupra poporului ucrainean. Cu ajutorul Guvernului condus de Nicolae Ciucă şi al fondurilor europene nerambursabile care vor fi direcţionate către firmele româneşti, am convingerea că antreprenorii moldoveni vor trece cu bine şi peste această perioadă dificilă” a adăugat parlamentarul.
Ioan Balan a menţionat că pe lângă economia locală moldovenească cu care el se mândreşte, bazată în principal pe întreprinderi mici şi mijlocii, Moldova are nevoie de o industrializare puternică, de investiţii străine strategice de mari dimensiuni, capabile să pună în valoare toate resursele regiunii, atât resurse naturale, cât şi resurse umane.
„Trebuie să punem capăt acestui lanţ al slăbiciunilor în care exportăm materii prime şi importăm produse finite, realizate chiar cu resursele noastre naţionale. Trebuie să-i încurajăm, prin locuri de muncă bine plătite, pe tinerii absolvenţi ai universităţilor şi şcolilor din Moldova ca să rămână acasă, în ţara lor şi să-şi construiască aici un viitor” a adăugat deputatul.
Potrivit lui Ioan Balan, Moldova are tot ceea ce-i trebuie pentru a se dezvolta ca punct industrial strategic al ţării.
„Până acum, piedica majoră era reprezentată de lipsa autostrăzilor. Dacă se va menţine actualul ritm de realizare pentru autostrăzile Moldovei, infrastructura de transporturi va fi chiar un avantaj competitiv pentru dezvoltarea industrială a ţării lui Ştefan. Îmi exprim speranţa că toată diplomaţia românească, în special însărcinaţii cu afaceri economice, vor prezenta mediilor de afaceri din statele dezvoltate ce oportunităţi uriaşe prezintă Moldova pentru economia europeană şi îi vor convinge să participe la industrializarea acestei părţi de ţară” a concluzionat deputatul liberal Ioan Balan. (N.B.)



























Comentarii