Fotbal, Liga a III-a

Victorie fără dubii pentru Foresta Suceava în restanţa cu Huşana Huşi

Foresta Suceava a obţinut a doua victorie consecutivă în restanţa din prima etapă a Seriei I a Ligii a III-a, după ce s-a impus, pe stadionul „Areni”, în faţa Huşanei Huşi. Partida a fost amânată din cauza unui focar cu coronavirus şi s-a disputat la mijlocul acestei săptămâni.

Anunţată de ocazia nigerianului Olowaseun, deschiderea scorului a venit abia în minutul 40, când Netbai a şutat din alergare la colţul lung, portarul Turiţă a respins neconvingător în lateral, iar Trofan a trimis mingea în plasă din şase metri pentru 1-0 la pauză. Deşi au emis ceva pretenţii la cele trei puncte, vasluienii nu au trimis niciun şut pe spaţiul porţii sucevene în primele 45 de minute de joc.

Formaţia antrenată de Ionuţ Moşteanu îşi putea dubla avantajul în debutul reprizei secunde, dar Martin, din lovitură liberă, şi Olowaseun, pe contraatac, au nimerit bara, iar Trofan şi Chelari au şutat pe directia lui Turiţă la aceeaşi fază.

„Galben-verzii” şi-au securizat victoria în minutul 89, când nou-intratul Chika a preluat o minge în careu, s-a descurcat cu fundaşul care-l marca şi a închis tabela la scorul de 2-0.

În cadrul etapei a IV-a Foresta Suceava se va deplasa pe terenul grupării Juniorul Vaslui. Un succes aici, în contextul în care în runda următoare pe „Areni” va veni CSM Paşcani, ar oferi un moral excelent pentru jocurile mai dificile care vor urma.

În aceeaşi a IV-a etapă a Seriei I a Ligii a III-a se va juca primul derbi sucevean al eşalonului trei, Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni.

Foresta Suceava: C. Mihăescu – Arnold, Makongo, Botezatu, Olowaseom, Netbai, Hostiuc, Chelari, Cimbru, Martin, Trofan. Antrenor: Ionuţ Moşteanu. Au mai intrat: Chika, Samson şi Dorobanţu.