> Doar 0,03% dintre elevii suceveni şi 0,83% dintre angajaţii din învăţământul sucevean au fost confirmaţi cu SARS-CoV-2 de la începutul semestru-lui II
Şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Suceava, Grigore Bocanci, a declarat, vineri, că şcolile nu au fost focar de infecţie cu noul coronavirus şi că activitatea didactică s-a desfăşurat în condiţii de siguranţă epidemiologică.
Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava a centralizat cazurile confirmate cu Covid în unităţile de învăţământ preuniversitar din judeţ, conform buletinelor informative raportate de la începutul semestrului II al anului şcolar 2020-2021 şi până la vacanţa de primăvară.
Astfel, în această perioadă au fost confirmaţi cu Covid-19 39 de elevi, dintre care un preşcolar, 21 de elevi din ciclul primar, alţi cinci din ciclul gimnazial şi 12 din ciclul liceal, ceea ce reprezintă 0,03%, raportat la totalul de 113.868 de elevi.
În ceea ce priveşte personalul angajat confirmat cu Covid-19, au fost înregistrate 88 de cazuri.
Dintre acestea, 63 de infecţii au fost la cadre didactice, dintre care 20 din învăţământul preşcolar, 15 din învăţămâtul primar, 21 din învăţământul gimnazial şi 7 din învăţământul liceal, adăugându-se 16 angajaţi personal didactic auxiliar şi 9 personal nedidactic, ceea ce reprezintă 0,83%, raportat la totalul de 10.478 de angajaţi, respectiv 7.543 cadre didactice, 981 personal didactic auxiliar, 1.954 personal nedidactic.
În această perioadă, ISJ Suceava a dispus suspendarea activităţii cu prezenţa fizică pentru 69 de clase, dintre care 29 din învăţământul preşcolar, 33 din învăţământul primar, trei din cel gimnazial şi patru din cel liceal, ceea ce reprezintă 1,3% din totalul de 5308 clase.
„Procentul elevilor şi personalului angajat din judeţul Suceava confirmat cu Covid este sub 1%. Unităţile de învăţământ preuniversitar au respectat prevederile Ordinului comun al ministrului Educaţiei şi al ministrului Sănătăţii, iar măsurile obligatorii privind prevenirea şi combaterea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2 au fost aplicate eficient. Şcolile nu au fost focare de infecţie, iar activitatea s-a desfăşurat în condiţii de siguranţă epidemiologică” a declarat Grigore Bocanci. (N.B.)
























Comentarii