Fotbal, Liga a III-a

Victorii pentru Foresta Suceava şi Şomuz Fălticeni în runda a doua de campionat

Foresta Suceava şi-a revenit oarecum după eşecul surprinzător din prima etapă a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal. Dacă în prima rundă elevii lui Dorin Goian şi Daniel Bălan au fost învinşi acasă de Ştiinţa Miroslava, în etapa a II-a ei s-au impus pe terenul grupării Ceahlăul Piatra Neamţ cu scorul de 1-0.

Meciul a fost foarte echilibrat, la pauză tabela de marcaj rămânând nemodificată. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Andrei Cerlincă în minutul 71.

Şi Şomuz Fălticeni a reuşit să câştige pe teren propriu. Formaţia fălticeneană s-a impus cu 1-0 în faţa grupării Juniorul Vaslui prin reuşita lui Julei din penalti în minutul 60.

Bucovina Rădăuţi nu a jucat nici etapa a doua, cu CSM Paşcani, din cauza infectărilor cu coronavirus

Din păcate, în urma retestărilor efectuate la Bucovina Rădăuţi, numărul cazurilor pozitive cu Covid-19 a crescut la 14, printre cei infectaţi fiind 12 jucători, un membru din staff, dar şi un angajat de la stadion.

În aceste condiţii, cu doar nouă jucători valizi, gruparea rădăuţeana a amânat şi meciul cu CSM Pascani, în etapa a II-a a Ligii a III-a.

Opt dintre componenţii Bucovinei vor fi retestaţi azi, în speranţa că vor putea să evolueze în meciul pe care echipa rădăuţeană trebuie să-l susţină marţi în Cupa României, pe terenul Şomuzului Fălticeni.