Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava a extras un punct din Metalul Buzău

Foresta Suceava s-a întors cu un punct din deplasarea de la Buzău, 1-1 cu Metalul. Fără sfaturi franceze, sucevenii au făcut un meci bun şi s-au descurcat bine.

Misiunea sucevenilor n-a fost însă una uşoară, în condiţiile în care au fost nevoiţi să evolueze aproape toată partida în inferioritate numerică, ca urmare a eliminării de pe teren a moldoveanului Alexandru Vremea. Folosit în premieră pe postul de fundaş central, acesta a văzut cartonaşul roşu în minutul 10, pentru un fault din postura de ultim apărător.

Forestierii s-au mobilizat însă excelent, au făcut mare risipă de efort şi nu le-au dat posibilitatea gazdelor să se apropie periculos de poarta apărată de Logofătu.

Mai mult, oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 68 prin atacantul Robert Martin, care a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu şi a marcat cu un şut de la 14 metri, la colţul lung.

Golul egalizator al celor de la Metalul a venit abia în al patrulea minut de prelungiri, dintr-un penalti acordat pentru un henţ comis de Andrei Pavel în propria suprafaţă de pedeapsă.

Foresta a evoluat în formula: Logofătu – Onofraş, Mateciuc, Vremea, Mocanu – Artenie, Bejenar, Căinari, Pavel – Grumezescu, Martin.