Handbal masculin, juniori U16

Antrenorul sucevean Răzavn Bernicu a participat cu naţionala României la un turneu în Grecia

Antrenorul echipei de juniori I a Liceului cu Program Sportiv Suceava, Răzvan Bernicu, este din vara trecută şi secund al lotului naţional de juniori II al României, mai exact generaţia sportivilor născuţi în anii 2002 şi 2003, adică sub 16 ani. În cel de-al patrulea stagiu de pregătire, Răzvan Bernicu a fost timp de zece zile în cantonament la Sfântu Gheorghe cu un lot de 27 de handbalişti, iar apoi a plecat în Grecia, la un puternic turneu internaţional la care au fost prezente în total opt echipe.

În primul meci al grupei, România a pierdut la limită, 20–21, cu formaţia care avea să câştige turneul, Croaţia, la capătul unui meci în care a avut 5 goluri avans în prima parte şi a condus la pauză cu 10–8. Istoria s-a repetat şi-n al doilea meci al grupei, în care România a pierdut din nou la un sigur gol în faţa Bosniei, 27–28, după ce la pauză a condus cu 16–11, în minutul 55 avea 27–24, dar mai multe greşeli tehnice le-au permis adversarilor să egaleze şi să se impună în ultimul minut. În al treilea meci al grupei, România a pierdut cu 21–28 în faţa Islandei, echipă care a pierdut finala cu Croaţia la un singur gol. În meciul pentru locurile 5–8, România a reuşit prima victorie de la acest turneu, 33–23 cu Rusia, iar mai apoi în ultimul meci, cel pentru locul 5, tricolorii şi-au luat revanşa în faţa Bosniei, câştigând la un singur gol, în ultima fază a meciului, scor 26–25.

„Noi lucrăm cu aceşti juniori din vara trecută, iar în cele patru acţiuni am testat foarte mulţi jucători din ţară, iar la turneul din Grecia i-am avut pe majoritatea pe care ne vom baza în continuare. A fost o competiţie foarte utilă, în care jucătorii noştri s-au mişcat bine şi cred că puteam să ajungem în primele patru cu puţin noroc. Atât cu Bosnia, cât şi cu Croaţia am condus mai tot timpul până pe final de joc, când n-am gestionat aşa cum ar fi trebuit ultimele minute. Grupa noastră a fost mult mai echilibrată decât cealaltă, la acest turneu participând echipe naţionale cu jucători foarte buni la această generaţie” a explicat suceveanul Răzvan Bernicu, antrenor secund al naţionalei de juniori născuţi în anii 2002 şi 2003. Tehnicianul sucevean face echipă cu antrenorul principal, Narcis Cîtu, cu antrenorul de portari, Daniel Apostu, şi asistentul medical, Sorin Farcaş.

Lotul naţional se va întruni din nou la finalul acestei luni şi va avea un cantonament la Turnu Severin, dar şi două meciuri cu naţionala similară a Serbiei.

Până atunci, antrenorul Răzvan Bernicu va participa cu echipa de juniori I de la LPS Suceava la turneul semifinal al Campionatului Naţional, în perioada 18–22 aprilie, unde sucevenii vor lupta pentru un loc la turneul final.