Modificarea Codului fiscal nu a influenţat evoluţia leului

Nici intervenţia preşedintelui Iohannis şi nici protestele mediului de afaceri privind noile modificări ale Codului fiscal de către PSD – ALDE, pentru a putea cârpăci bugetul de stat, nu au afectat evoluţia leului, care s-a apreciat uşor faţă de principalele valute.

Cursul euro a scăzut insesizabil, de la 4,5984 la 4,5981 lei, într-o şedinţă în care tranzacţiile s-au realizat între 4,597 şi 4,604 lei. Cotaţiile de la ora 14 erau de 4,599 – 4,602 lei.

Media dolarului american a coborât de la 3,9512 la 3,9479 lei, iar cotaţiile fluctuau între 3,942 şi 3,963 lei.

Moneda elveţiană se deprecia pe pieţele internaţionale la 1,163 – 1,166 franci/euro, astfel că media ei a scăzut de la 3,9503 la 3,9499 lei.

În piaţa monetară, indicii ROBOR cunoşteau uşoare scăderi, după ce creşterile din octombrie au adus noi maxime ale ultimilor ani. Cel la 3 luni aluneca de la 1,189 la 1,88%, iar cel la 6 luni de la 2,03 la 2,02%. Indicii la 9 şi la 12 luni stagnau la 2,08%, respectiv 2,13%.

O scădere a indicilor la valorile de la începutul lui septembrie, de sub 1%, este greu de îndeplinit, în condiţiile în care băncile centrale au început să majoreze dobânzile. Rezerva Federală este aşteptată să majoreze în decembrie dobânda-cheie la 1,25 – 1,5%, piaţa anticipând pentru 2018 alte trei creşteri. Surpriza a venit ieri din partea Băncii Angliei care a decis să majoreze dobânda sa de politică monetară, prima dată după 10 ani, de la 0,25 la 0,50%

Monedele din regiune se apreciau faţă de euro, cea poloneză la 4,231 – 4,239 zloţi, iar cea maghiară la 310,1 – 311,2 zloţi.

Perechea euro/dolar se tranzacţiona între 1,1614 şi 1,1671 dolari. Dacă Rezerva Federală a confirmat aşteptările pieţei pentru o majorare a dobânzii în decembrie, investitorii se concentrează acum asupra numelui viitorului şef al Fed, care urmează să fie anunţat de preşedinte Donald Trump.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI