Fotbal, Liga a II-a

Arbitrul Nicolae Cătălin Botaş a stabilit „ora exactă” din Turnul Chindiei

> Într-o partidă contând pentru etapa a XXV-a, Chindia Târgovişte – Foresta Suceava 2-1

Este adevărat că nu am mai văzut de multă vreme hoţii pe faţă, în faţa micului ecran, dar ce s-a întâmplat la meciul Chindia Târgovişte – Foresta Suceava a fost ruşinos. După ce în prima repriză s-a străduit să fie echidistant, aşa cum îi stă bine unui arbitru, centralul timişorean Nicolae Cătălin Botaş a revenit de la cabine cu alte gânduri. În minutul 56, la o fază la care nu a fost nici măcar fault, arbitrul a acordat lovitură liberă de la 17 metri şi cartonaş roşu direct jucătorului Dudu Drugă de la Foresta Suceava. Această decizie eronată, şi care se vedea din avion, nu doar din Turnul Chindiei, a influenţat decisiv soarta meciului. Tot adevărat este şi faptul că Drugă ar fi putut lejer să-i tragă un „cuc” la minge şi s-o îndepărteze din zona careului de 16 metri propriu.

Foresta Suceava a jucat bine în prima repriză a meciului cu Chindia Târgovişte pe un teren extrem de denivelat. După o ocazie mare a lui Bogdan Rusu, acelaşi jucător a marcat pentru oaspeţi profitând de ieşirea eronată a portarului Căbuz. Gazdele au avut o singură ocazie importantă, terenul deranjându-i şi pe ei în faza de construcţie, Neguţ reluând în bară un balon bâlbâit în careul sucevenilor.

Aşadar, era 1-0 pentru Foresta Suceava la pauză în disputa de la Târgovişte, după un joc controlat cu calm de elevii antrenorului Cristi Popovici.

La doar 11 minute de la reluarea jocului a urmat faza relatată la începutul articolului în care arbitrul de centru Botaş a făcut „praf” partida. În urma executării loviturii libere de către Pătru, a urmat un „carusel” al erorilor în defensiva suceveană. Mingea şutată cu nu cine ştie ce forţă, a fost uşor deviată şi l-a lovit pe portarul Niga, căzut la pământ. Balonul buclucaş a fost respins slab cu capul de Mihălăchioaie şi a ajuns la Cherchez, al cărui şut din unghi l-a păcălit, nu se ştie cum, pe portarul Niga.

La 1-1 şi în doar 10 jucători, „başca” şi cu nervii la pământ, cei de la Foresta Suceava nu s-au mai putut concentra câteva minute bune şi au mai primit un gol. În urma unui un-doi pe partea dreaptă a atacului târgoviştean, mingea ajunge la nou intratul Stoica care centrează în faţa porţii sucevene. Portarul Niga, care se „fripsese” anterior primind un gol pe colţul scurt, nu iese pe centrare şi Cherchez înscrie pentru 2-1 în favoarea gazdelor.

Până la finalul celor 90 de minute de joc, Foresta Suceava a mai avut câteva şanse de a marca, mijlocaşii oaspeţilor fiind neinspiraţi în faţa porţii adverse. Trebuie totuşi să mai amintim trei faze interesante. Prima, o lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta, executată extrem de modest de Bogdan Rusu, jucător care a alergat enorm, dar care şi-a pierdut luciditatea pe final. Acelaşi jucător a bătut foarte slab două cornere consecutive, trimiţând balonul la nivelul careului de şase metri.

Oricum, nu se ştie care ar fi fost istoria partidei dintre Chindia Târgovişte şi Foresta Suceava dacă nu ar fi fost gafa arbitrului din minutul 56. În orice caz, ca român, am fost foarte dezamăgit de faptul că târgoviştenii s-au bucurat după o nedreptate.

Foresta Suceava va aduna etapa viitoare trei puncte din partida cu CSM Râmnicu Vâlcea, formaţie care s-a retras din campionat.

Chindia Târgovişte: Căbuz – Martac, Ispas, C. Dinu, Dumitraşcu – L. Mihai, Pencea – Pătru (cpt.), Honciu, Cr. Neguţ – Cherchez.

Rezerve: Meilă – C. Stoica, Săftescu, Dr. Grigore, Andr. Şerban, Parghel, Nisipeanu.

Antrenor: Nicolae Croitoru

Foresta Suceava: Niga – Mihălăchioaie, D. Lung (cpt.), Asanache, Drugă – Vl. Stănescu, L. Dumitriu, A. Mutu, Cerlincă – Vraciu, Bg. Rusu.

Rezerve: Hântăscu – Căinari, Semeghin, Grumezescu, Aeroaiei, Coroamă, Strugariu.

Antrenor: Cristian Popovici

Arbitru: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara); Asistenţi: Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara) şi Călin Cimponeriu (Lugoj).