Fotbal, Liga a II-a

Foresta Suceava, victorie şi cu CS Mioveni!

> Într-un meci contând pentru etapa a XI-a, Foresta Suceava – CS Mioveni 2-1 (2-0)

Foresta Suceava, echipa fanion a judeţului, a înregistrat „câteva” rezultate remarcabile în acest debut de sezon competiţional în Liga a II-a. După două înfrângeri consecutive, formaţia pregătită de Cristi Popovici a reuşit un parcurs de excepţie care numără nu mai puţin de 11 meciuri fără înfrângere. Dacă scădem golul primit în prelungirile prelungirilor cu Academica Clinceni, parcursul este perfect, adăugând şi partidele din Cupa României.

foresta-suceava-cs-mioveni-2-10-octÎn aceste condiţii, suporterii suceveni au venit în număr mare în tribunele stadionului „Areni”, în acelaşi timp, „veteranii” s-au întrebat cum „funcţionează” totul la „turaţie maximă”.

Răspunsul e venit de pe gazon, acolo unde nu s-a mai văzut de multă atâta determinare şi dorinţă de victorie. Au fost cel puţin 5.000 de suporteri în tribune pentru că, în primul rând, Foresta Suceava joacă fotbal şi vrea să câştige.

CS Mioveni, o formaţie incomodă care avea doar şase goluri primite în 10 etape, patru din prima confruntare, a venit pe „Areni” în dorinţa de a scoate un rezultat bun, la fel cum ar fi gândit şi Foresta dacă juca în deplasare. Cu o apărare foarte exactă, fundaşii centrali fiind foarte buni în duelurile aeriene, oaspeţii au ţinut în şah echipa pregătită de Cristi Popovici.

„Spargerea” defensivei argeşene a venit în minutul 31, când Bogdan Rusu a prins un şut de senzaţie care i-a lăsat „mască” pe toţi, inclusiv portarul celor de la CS Mioveni. Au mai fost o sumedenie de situaţii bune de a marca pentru gazde, dar mingea s-a „încăpăţînat” să nu intre în poarta celor de la CS Mioveni.

A fost totuşi 2-0 cu câteva minute înainte de pauză, acelaşi Bogdan Rusu, bun jucător de picior stâng, reuşind să transforme o lovitură liberă din apropierea careului grupării oaspete.

De la 2-0 la pauză, sucevenii au privit lejer partea secundă a meciului. Au fost şi situaţii bune de atac, dar şi momente de relaxare care au dat emoţii spectatorilor. La unul din aceste momente, lucrurile au „degenerat” şi CS Mioveni a redus din handicap.

Ce a urmat după minutul 76, nu s-a mai putut numi fotbal, adică un joc în care se doreşte a marca gol în poarta adversarului. Spre lauda lor, fără niciun fel de exagerare, sucevenii şi-au apărat avantajul şi şansa şi au câştigat cu 2-1. Momentele încinse de pe final de meci din partea celor de la CS Mioveni nu au avut suport pentru că, sincer, Foresta Suceava a fost mai bună de această dată.

Foresta Suceava: Niga – Mihălăchioae, D. Lung, Masella, Semeghin (cpt.) – Cerlincă, Vl. Stănescu (A. Mutu ’86), Dumitriu (Rz. Avram ’68), Căinari – Bg. Rusu, M. Matei (Bujor ’74).

Rezerve neutilizate: Hînţăscu – Aeriaoei, D. Drugă, Strugariu.

Antrenor: Cristian Popovici.

CS Mioveni: Oct. Popescu – Tirică, Gugu, Vişa, Tomozei (Şchiopu ’75) – Rădescu, M. Galan (A. Popa ’60), Biceanu, Ayza (cpt.) – Ed. Florescu (Boboc ’38), M. Vintilă.

Rezerve neutilizate: F. Croitoru – Bg. Stanciu, V. Mazilu, D. Iancu.

Antrenor: Alexandru Pelici.

Stadion: Areni (Suceava); Arbitru: Cristian Codrea; Asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci şi Radu Despa (toţi din Baia Mare).