Poliţiştii de frontieră din PTF Siret au aplicat o amendă de 5000 de lei unui botoşănean care a încercat să treacă în România cu ţigări de contrabandă.
La volanul unui Renault, Gheorghe M., de 40 de ani, a intrat în punctual de frontieră pe 21 aprilie, în jurul orei 17.20, iar poliţiştii de frontieră au „mirosit” că ceva nu e în regulă cu el şi i-au luat maşina la un control mai amănunţit. Au descoperit astfel, ascunse în aripile Renaultului, aproape 250 de pachete de ţigări cu timbru ucrainean.
„Mai mare daraua decât ocaua” în cazul de faţă, cât timp ţigările descoperite şi confiscate de poliţişti valorau doar 300 de lei, iar amenda aplicată a fost de aproape 17 ori mai mare.
Ţigări de contrabandă descoperite şi în casa unui frăsinean
Urmând procedurile în cazul cercetări privind un dosar de contrabandă cu ţigări, poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice au percheziţionat joi, dis-de-dimineaţă, trei case şi o anexă din localităţile Frasin şi Vama.
„Prada” nu a fost mare, dar suficientă ca dovadă concludentă. În locuinţa unui bărbat de 53 de ani din oraşul Frasin au fost găsite 240 pachete cu ţigări, fără banderole fiscale, în valoare de 2.640 lei, ţigări care au fost confiscate.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de contrabandă, ce va fi soluţionat procedural.


























Comentarii