Festivalul-concurs judeţean de folclor „Comori de suflet românesc”

> Clasamentul formaţiilor promovate în finala din cadrul Festivalului Internaţional de Folclor „Întâlniri bucovinene” de la Câmpulung Moldovenesc

Duminică, 13 martie 2016, la Căminul Cultural Capu Codrului, comuna Păltinoasa, a avut loc ultima fază zonală – Humor – a Festivalului-concurs judeţean de folclor „Comori de suflet românesc”, ediţia a XIV-a.

În urma jurizării tuturor celor cinci faze zonale, Dorna, Câmpulung, Rădăuţi şi minorităţi, Fălticeni – Suceava şi Humor, juriul a stabilit clasamentul formaţiilor artistice de amatori care vor participa în finală, în cadrul Festivalului Internaţional de Folclor „Întâlniri bucovinene”, care va avea loc la Câmpulung Moldovenesc, în perioada 22-24 iulie a.c.

Formaţii consacrate

  1. Ansamblul folcloric „Arcanul” Fundu Moldovei
  2. Ansamblul folcloric „Florile Bucovinei” Rădăuţi
  3. Grupul folcloric „Obcina Stânişoarei” Mălini
  4. Grupul folcloric „Arcanul bătrânesc” Frătăuţii Noi
  5. Grupul folcloric „Arcanul” Pârteştii de Jos
  6. Grupul vocal „Bucovina” Calafindeşti
  7. Grupul vocal „Altiţa” Bilca
  8. Formaţia de jocuri bărbăteşti „Trilişeşti” Iaslovăţ

Ansambluri folclorice

  1. Aşezăminte culturale
  2. Ansamblul folcloric „Poieniţa” Poiana Stampei
  3. Ansamblul folcloric „Plai bucovinean” Dorna Candrenilor
  4. Ansamblul folcloric „Răzeşii” Baia
  5. Ansamblul folcloric „Clopoţelul” Comăneşti
  6. Ansamblul folcloric „Pădureţul” Cacica
  7. Copii
  8. Ansamblul folcloric „Dorna dorului” Vatra Dornei
  9. Ansamblul folcloric „Brădetul” Horodnic de Jos
  10. Ansamblul folcloric „Moştenitorii Bucovinei” Gura Humorului

Formaţii de obiceiuri de peste an

  1. Aşezăminte culturale
  2. Formaţia de obiceiuri „Muntenii Broştenilor” Broşteni
  3. Formaţia de obiceiuri „Fântâniţa” Fântânele
  4. Formaţia de obiceiuri „Sălceanca” Salcea
  5. Copii
  6. Formaţia de obiceiuri a Şcolii de Arte „Ion Irimescu” Suceava

Grupuri folclorice

  1. Aşezăminte culturale
  2. Grupul folcloric „Cetina” Vama
  3. Grupul folcloric „Bistriţa aurie” Ciocăneşti
  4. Grupul folcloric „Străjerii” Dolheştii Mici
  5. Copii
  6. Grupul folcloric „Dor” Moara

Grupuri vocale

  1. Aşezăminte culturale
  2. Grupul vocal „Flori de pe Dorna” Poiana Stampei
  3. Grupul vocal bărbătesc „Păstrătorii de tradiţii” Marginea
  4. Grupul vocal „Bogdana” Bogdăneşti
  5. Grupul vocal „Flori de măr” Râşca
  6. Copii
  7. Grupul vocal „Flori de merişor” Poiana Stampei
  8. Grupul vocal „Costişanca” Costişa, comuna Frătăuţii Noi
  9. Grupul vocal „Crizanteme” Pleşeşti, comuna Vultureşti
  10. Grupul vocal „Floarea speranţei” Ilişeşti

Grupuri vocal-instrumentale

  1. Aşezăminte culturale
  2. Grupul vocal-instrumental „Piatra Şoimului” Câmpulung Moldovenesc
  3. Grupul vocal-instrumental „Cetina Călimanilor” Şaru Dornei
  4. Grupul vocal-instrumental „Străjăncuţa” Straja
  5. Grupul vocal-instrumental „Dor bucovinean” Siret
  6. Grupul vocal-instrumental Dolhasca
  7. Grupul vocal-instrumental „Flori de colţ” Ostra
  8. Copii
  9. Grupul vocal-instrumental „Mina Pâslaru” Sadova
  10. Grupul vocal-instrumental „Mugurelul” Vicovu de Sus
  11. Grupul vocal-instrumental „Noiţele” Bogdăneşti

Formaţii de jocuri populare de perechi

  1. Aşezăminte culturale
  2. Formaţia de jocuri populare „Plaiurile Pojorâtei” Pojorâta
  3. Formaţia de jocuri populare Iacobeni
  4. Formaţia de jocuri populare „Poieniţa” Poiana Stampei
  5. Formaţia de jocuri populare „Luca Arbore” Arbore
  6. Formaţia de jocuri populare „Izvoraşul” Liteni
  7. Formaţia de jocuri populare Mănăstirea Humorului
  8. Formaţia de jocuri populare „Balada Humorului” Gura Humorului
  9. Formaţia de jocuri populare „Păltinaşul Bucovinean” Păltinoasa
  10. Copii
  11. Formaţia de jocuri populare – copii Arbore
  12. Formaţia de jocuri populare a Clubului Copiilor Rădăuţi
  13. Formaţia de jocuri populare „Muguraşii din Hârtop” Hârtop
  14. Formaţia de jocuri populare – copii Liteni
  15. Formaţia de jocuri populare „Flori de câmp” Capu Câmpului
  16. Formaţia de jocuri populare „Simion Florea Marian” Ilişeşti

Formaţii de jocuri populare pe generaţii

  1. Aşezăminte culturale
  2. Formaţia de jocuri pe generaţii „Datina” Berchişeşti

Formaţii ale minorităţilor

  1. Aşezăminte culturale
  2. Grupul folcloric „Kolomeika” Siret
  3. Grupul vocal „Vocile Negostinei” Negostina
  4. Copii
  5. Grupul vocal-instrumental „Izvoraşul” Izvoarele Sucevei
  6. Formaţia de dansuri „Kozaciok” Bălcăuţi
  7. Formaţia de dansuri „Cervona Kalena” Negostina

 Centrul Cultural „Bucovina”

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: