Contrabandist de ţigări din Straja trimis în judecată

 Procurori ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava au trimis ieri în judecată un bărbat din Straja, prins anul trecut transportând ţigări din Ucraina în apropiere de frontiera verde.

Acesta a fost prins de poliţiştii de frontieră din Brodina pe 18 ianuarie 2014, la aproximativ 300 metri de localitatea Straja şi la 1500 metri de frontieră.

Luat la întrebări, Juravle a recunoscut că era acolo să preia şi să transporte nişte colete cu ţigări de contrabandă şi i-a condus pe poliţişti la locul din pădure unde tocmai ascunsese marfa, la vreo 2,5 km de Straja.

Au fost găsite la locul indicat trei colete ce conţineau 5000 de pachete cu ţigări, care au fost confiscate.

“Fapta comisă de inculpatul Juravle Daniel, care a preluat, deţinut şi transportat cantitatea de 5000 pachete ţigarete marca «Viceroy», cu timbru fiscal eliberat de autorităţile Republicii Ucraina, cunoscând că provine din contrabandă, întruneşte elementele constitutive ale infracţiunii de «contrabandă în formă agravată», prevăzută şi pedepsită de art. 270 alin. 3 raportat la art. 274 din Legea nr. 86/2006, modificată prin O.U.G. nr. 54/2010, forma de vinovăţie fiind intenţia” a comunicat PTSV.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI