Rapid Suceava a „cucerit” Gloria Buzău

> Într-un meci din cadrul etapei a III-a a Seriei I, Rapid Suceava – Gloria Buzău 1-0 (0-0)

Rapid Suceava a încheiat cu brio una dintre cele mai dificile săptămâni din acest debut de sezon competiţional în Seria I a Ligii a II-a de fotbal. După ce a trecut la limită de Bucovina Pojorâta, în runda a II-a, şi apoi de Ceahlăul Piatra Neamţ, în turul al V-lea al Cupei României, gruparea suceveană a reuşit să câştige cu 1-0 şi partida din etapa a III-a cu Gloria Buzău, partidă disputată sâmbătă, 12 septembrie, pe stadionul „Areni”.

Începutul întâlnirii dintre Rapid Suceava şi Gloria Buzău a fost unul echilibrat, oaspeţii aliniind o echipă cu jucători masivi în compartimentul ofensiv. Cele mai clare ocazii de gol din prima repriză au aparţinut gazdelor, Enciu şi Edi Sandu ratând situaţii bune de a înscrie. Cea mai frumoasă fază a meciului s-a petrecut în minutul 29 când Onciu a trimis balonul în transversala porţii buzoiene dintr-o lovitură liberă de la peste 30 de metri. În pofida dominării sucevene, oaspeţii au avut cea mai mare oportunitate de a puncta. La un balon lung trimis în adâncime pe faza ofensivă a echipei pregătite de Ion Viorel, tânărul Tăutianu îl atacă imprudent prin alunecare pe Pălimaru şi arbitrul de centru acordă penalti pentru buzoieni. Din fericire pentru suceveni, Dumitrescu trage în bară şi scorul de pe tabela de marcaj a stadionului „Areni” a rămas nemodificat la pauză, scor 0-0.

Elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu au fost la conducerea ostilităţilor şi în repriza secundă. Atacul gazdelor a fost „împrospătat” prin intrările lui Mircea Negru şi Vrabie şi acest lucru s-a simţit pe teren.

În minutul 75, mingea centrată de Daniel Bălan ajunge la Sorin Ciobanu care o retrimite în zona punctului de la 11 metri de unde Tăutianu o prelungeşte la Sfrijan care marchează din apropiere pentru 1-0 în favoarea sucevenilor. Euforia autorului golului a fost scurtată de centralul partidei care i-a acordat cartonaşul galben, al doilea, şi Sfrijan, care a urcat pe gard în zona galeriei, a fost eliminat din joc.

Buzoienii au revenit în atac, dar portarul Hânţescu a fost de fiecare dată la post. Tot sucevenii au fost mai periculoşi în ofensivă, Mircea Negru a driblat tot ce i-a ieşit în cale, însă mingea i-a venit pe piciorul drept, cu care nu este în relaţii prea bune şi a fost blocat de apărătorii adverşi. Gloria Buzău a avut o situaţie imensă de egalare în prelungiri, dar balonul trimis cu capul de Pălimaru a fost scos de sub bara transversală de portarul Hânţescu.

Victorie dificilă pentru Rapid Suceava în meciul cu Gloria Buzău, o formaţie incomodă şi bine aşezată în teren. Şase puncte pentru Rapid Suceava după trei etape şi moral bun pentru partida din runda viitoare, la SC Bacău.

Rapid Suceava: Hânţescu – D. Bălan, Tăutianu, S. Ciobanu, Semeghin (cpt.) – Jitariuc, Onciu, Sfrijan, Golofca – Ed. Sandu, M. Enciu.

Rezerve: Ct. Pascal – Vornicu, M. Negru, Ferariu, Gheorghiciuc, Aeroaiei, Vrabi.

Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Gloria Buzău: Sârbu – E. Chivu, Ct. Vlaicu, Dăniţă (cpt.), G. Ghiţă – N. Popescu, G. Marcu, Cl. Dumitrescu, B. Danciu – Mug. Dedu, Pălimaru.

Rezerve: Stoicescu – I. Ghinea, Bobe, Al. Marin, Răduca, R. Matei, I. Spătaru.

Antrenor: Viorel Ion.

Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca); Asistenţi: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Marius Bălan (Dej).