Handbal masculin, Liga Naţională

Gavriloaia, Mitrea şi Iulian Andrei s-au impus în duelul sucevenilor în faţa lui Chiruţ, Şoldănescu şi Târzioru

Etapa a III-a a Ligii Naţionale de handbal masculin a programat duelul dintre sucevenii Gavriloaia şi Mitrea, care joacă pentru Dunărea Călăraşi, şi Chiruţ, Şoldănescu şi Târzioru, care reprezintă gruparea Pandurii Târgu Jiu.

Pentru a treia oară în acest sezon, Dunărea Călăraşi s-a impus la limită, după un meci în care gorjenii au ratat cât pentru trei partide.

Cu Alin Şania revenit în teren, întâi pe faza defensivă şi mai apoi şi în atac, Dunărea Călăraşi a dominat primele 30 de minute ale meciului de debut de pe teren propriu. Elevii lui Aihan Omer au obţinut un avantaj de trei goluri încă din start, 5-2, profitând de greşelile adversarilor, iar până la pauză diferenţa s-a menţinut, deşi Gurkovsky îşi desprinse-se echipa la cinci lungimi între timp (13-8).

Partea a doua a fost una în care echipele şi-au împărţit momentele de dominare. Şania a dus scorul la 17-13 imediat de la reluare, dar Acatrinei a restabilit egalitatea în minutul 40, după ce în acest interval Energia irosise inclusiv două aruncări de la şapte metri. Şania a readus Călăraşiul în avantaj şi tot el a refăcut ecartul de patru goluri (22-18 şi 26-22), dar gorjenii nu au cedat şi puteau fi răsplătiţi pentru acest lucru. Gazdele nu au mai găsit drumul către poarta apărată foarte bine de Ţenghea, iar Giotoiu, Bejinariu şi Acatrinei au dus tabela la 26-25, scor la care elevii lui Liviu Andrieş au ratat trei posibilităţi de a egala. Dunărea a dat lovitura de graţie prin Gurkovsky cu 20 de secunde rămase de joc, găsit excelent de acelaşi Şania, Acatrinei a semnat ultimul gol al meciului, prea târziu însă pentru ca victoria echipei de pe Borcea să fie pusă în pericol.

Cu acest succes, Dunărea Călăraşi se alătură echipelor care au punctaj maxim în acest debut de sezon, în timp ce Energia rămâne cu un succes.

Dunărea Călăraşi – Energia Pandurii Tg. Jiu 27-26 (16-13)

Dunărea Călăraşi: Andrei, Erhan, Brazhnyk (portari), Gurkovsky (7 goluri), Şania (6), Gavriloaia (3), Mitrea (3), Nicolae (2), Mateaş (2), Kumogorodsky (2), Zacaciurin (1), S. Ignat (1), Yuzbabenko, Carali, Bulov.

Energia: Şelaru, Ţenghea (portari), Acatrinei (8 goluri), Chiruţ (6), Nistor (4), uţu (3), Giotoiu (2), Iancu (1), Bejinariu (1), Dediu (1), Şoldănescu, Păunică, Mledenciu.