Bucovina Rădăuţi a trecut de CSM Sighetu Marmaţiei şi merge în turul 4 al Cupei României

În turul trei al Cupei României, formaţia Bucovina Rădăuţi, divizionară C a judeţului, a trecut miercuri de CSM Sighetu Marmaţiei, cu scorul de 3-2.

Jucătorii antrenorului Iulian Ionesi au avut puterea să lase deoparte problemele financiare cu care se confruntă şi să facă faţă unei echipe cu resurse de acest fel, dar şi cu ambiţii de promovare în Liga a II-a.

Rădăuţenii au marcat primii, în min. 16, prin Zaremba, scorul de 1-0 menţinându-se până la pauză.

Tot Zaremba plusează pentru gazde, la 3 minute după reluarea partidei, transformând un penalti acordat după faultarea în careu a lui Apostol.

Oaspeţii reduc din handicap în minutul 51 când Filip îl învinge pe portarul bucovinenilor cu un şut din careul mic.

Gazdele fac 3-1 cu 10 minute înaintea fluierului final, golul fiind marcat de Stoian, introdus în teren în locul lui Luţac. A fost o execuţie frumoasă, la vinclu, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Putea fi şi 4-1 pentru Bucovina Rădăuţi, dar Apostol a ratat penaltiul acordat, în minutul 88, echipei sale, de arbitrul ieşean Valentin Lungu.

CSM Sighetu Marmaţiei mai înscrie o dată, chiar în minutul 90, prin Pistol, dar acesta rămâne scorul final, ce consfinţeşte o victorie meritată a rădăuţenilor care merg mai departe în Cupa României.