Peste 50% dintre români cred că primarul ar trebui ales într-un singur tur

Peste 50% dintre români consideră că primarul ar trebui ales într-un singur tur de scrutin, potrivit unui sondaj Avangarde, care vizează administraţia locală, realizat la comanda UNCJR şi dat publicităţii ieri, la şedinţa Adunării Generale a Uniunii.

Întrebaţi dacă primarul ar trebui să fie ales prin vot direct, 53% dintre cei chestionaţi consideră că acesta ar trebui ales dintr-un singur tur, în timp ce 30% cred că primarul ar trebui să fie ales în două tururi. 16% dintre respondenţi s-au arătat indiferenţi faţă de subiect, iar 1% nu au ştiu/nu au răspuns la întrebare.

În ceea ce priveşte modalitatea de alegere a edililor în actuala legislaţie electorală, 53% au răspuns că aceasta este în două tururi de scrutin, 28% — într-un singur tur, 19% — nu ştiu.

Potrivit sondajului, 69% dintre cei chestionaţi consideră că preşedintele Consiliului Judeţean ar trebui ales prin vot direct, 11% susţin că acesta ar trebui ales de consilierii judeţeni, în timp ce 7% spun că ar trebui numit de Guvern. 13% dintre cei intervievaţi nu au ştiut sau nu au răspuns la întrebare.

Cercetarea a fost realizată în perioada 14 — 26 aprilie, pe un eşantion de 1.000 de persoane de 18 ani şi peste. Tipul eşantionului: probabilist, stratificat. Metoda de culegere a datelor: faţă-în-faţă cu respondentul, la domiciliul acestuia.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI