Fotbal, Liga a III-a

Şase puncte din şase pentru echipele sucevene în etapa a XX-a

> Bucovina Rădăuţi a câştigat cu 1-0 în faţa grupării Aerostar Bacău, iar Bucovina Pojorâta a trecut cu 2-1 de Cetatea Tg. Neamţ

Sport-Club-Bacau-Bucovina-RadautiEtapa a XX-a a Seriei I a Ligii a III-a a fost una norocoasă pentru grupările sucevene, atât Bucovina Rădăuţi, cât şi Bucovina Pojorâta trecându-şi în cont cele trei puncte puse în joc. Bucovina Rădăuţi a câştigat cu 1-0 meciul de pe teren propriu cu Aerostar Bacău, unicul gol al întâlnirii fiind marcat în minutul 2 de Zaremba, cu un şut la colţul scurt de la 10 metri, în urma unei pase primite de la antrenorul-jucător Iulian Ionesi. După ce au trecut în avantaj, gazdele au cedat deliberat mijlocul terenului, preferând să joace pe cartea contraatacului. După o primă repriză în care oaspeţii au dominat teritorial, fără să ameninţe în vreun fel poarta lui Prutean, jocul s-a animat brusc în partea secundă. Rădăuţenii au irosit trei oportunităţi rarisime de a-şi majora avantajul prin Luţac, Zaremba şi Ionesi, în vreme ce băcăuanii au trecut şi ei de două ori aproape de gol.

Bucovina Rădăuţi a evoluat în alcătuirea Prutean – Alecsandru, Polocoşeri, Hrimiuc, C. Ciurlă, A. Ciurlă, Vitu, Luţac, Zaremba, Stoian, Ionesi. Pe parcursul meciului au mai intrat Grecu, Păsăilă, Sabie şi Vicol.

În aceeaşi rundă a XX-a, Bucovina Pojorâta şi-a „reamintit” cum arată un succes după ce a trecut, pe teren propriu, cu 2-1, de Cetatea Târgu Neamţ. Golurile echipei antrenate de Dănuţ Mîndrilă au fost marcate de S. Rus în minutele 31 şi 38, pentru oaspeţi înscriind Bobric în minutul 75. În urma acestei victorii, Bucovina Pojorâta se menţine pe locul secund în clasamentul Seriei I a Ligii a III-a, cu patru puncte mai puţin decât Ştiinţa Miroslava, dar cu un joc mai puţin disputat.