Retrospectiva săptămânii

Euro stagnează sub pragul de 4,40 lei

De la jumătatea lunii aprilie, pe piața valutară se observă o creștere constantă a cererii de lei, evoluție care a produs scăderea cursului euro sub pragul de 4,40 lei.
 

La aprecierea leului au contribuit intrările de capitaluri străine interesate de plasamente cu randamente ridicate, cum sunt titlurile de stat sau depozitele bancare locale. La începutul săptămânii, când piața valutară a fost închisă cu prilejul Sărbătorilor de Rusalii, euro a scăzut pe cele internaționale spre 4,38 lei, astfel că marți cursul a coborât la 4,3916 lei. După o creștere la 4,3960 lei, cursul a scăzut în 11 iunie la 4,3912 lei, nou minim al ultimelor zece luni. Vineri, media a revenit la 4,3960 lei, evoluție care a preluat tendințele din regiune, unde și celelalte monede se depreciau în fața euro. Leul a fost stabil chiar dacă guvernul nu a reușit să ajungă la o înțelegere cu reprezentanții FMI în cazul reducerii CAS. Pe parcursul ședinței tranzacțiile s-au realizat între 4,3910 și 4,3980 lei, iar la închidere cotațiile erau de 4,3890 – 4,3920 lei. În perioada următoare este de așteptat ca euro să se mențină în apropierea pragului de 4,40 lei, existând posibilitatea de a fi testată o scădere spre 4,38 lei. Cursul dolarului american a urcat de la 3,2229, la sfârșitul săptămânii precedente, la 3,2494 lei, maximul ultimelor două luni, pentru ca vineri să scadă la 3,2395 lei. Francul elvețian a avut o tendință apreciativă, el urcând de la 3,6017, în 10 iunie, la 3,6132 lei, la finele săptămânii. Perechea euro/dolar și-a continuat evoluția descendentă, ea coborând de la 1,3605 – 1,3667 dolari, la începutul săptămânii, la 1,3512 – 1,3578 dolari, la finalul ei, când piețele americane s-au închis la 1,3538 dolari. Evoluția euro va fi una descendentă, la aceasta contribuind, pe termen lung, declanșarea programului de relaxare cantitativă al BCE, care a dus dobânzile aproape de 0% sau chiar în teritoriu negativ. Pe de altă parte, piețele așteaptă, din partea Rezervei Federale americane, semne clare privind momentul în care se va declanșa procesul de creștere a dobânzilor. Pe termen scurt, analiștii anticipează o creștere a cererii de dolari sau yeni japonezi, considerate drept monedă refugiu, ca o consecință a conflictului din Iraq, acolo unde jihadiștii se pregătesc să atace Bagdadul, ceea ce poate avea ca efect creșterea prețului barilului de petrol. În piața la termen de la Sibiu, euro s-a tranzacționat pe septembrie la 1,3521 – 1,3601 dolari, iar pe decembrie la 1,353 – 1,3617 dolari, în timp ce uncia de aur a fluctuat între 1.253 și 1.274 dolari.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI